Ramen można przyrządzić na wiele sposobów. Robi się go na bazie aromatycznego bulionu mięsnego (zwykle z mięsa wieprzowego) lub warzywnego. Pod tym względem przypomina on nieco nasz tradycyjny rosół. Jest jednak zdecydowanie jego bardziej urozmaiconą wersją. Jak podawać ramen? Wśród wielu opcji dodatków do ramenu każdy znajdzie coś dla siebie. Najczęściej podaje się ją z jajkiem (marynowanym w sosie sojowym) gotowanym na półmiękko, plastrami wołowiny, suszonymi płatami tuńczyka lub glonów, szalotką, grzybami, kapustą kimchi, kiełkami, ale także pieczoną dynią, karmelizowaną wieprzowiną czy smażonym tofu. Ramen nie ma jedynej słusznej i oficjalnej wersji – wiele zależy od fantazji kucharza oraz dostępnych składników. Czy w warunkach domowych można przygotować ramen? Jak najbardziej!
Składniki:
- 400 g żeberek wieprzowych,
- 400 g karkówki wieprzowej,
- korpus kurczaka,
- 4 l wody,
- duża marchewka,
- pietruszka,
- ½ selera,
- 2 cebule,
- 2 ząbki czosnku,
- garść suszonych grzybów shiitake,
- kawałek imbiru (ok. 6-8 cm),
- 80 ml sake,
- 20 ml sosu sojowego,
- 4 gwiazdki anyżu,
- 10 goździków,
- 4 jajka ugotowane na półmiękko,
- suszone glony,
- 4 ziarna kolendry,
- pół laski cynamonu,
- ok. 250 g makaronu ramen,
- dymka (ze szczypiorem),
- 250 g tofu,
- 2 łyżki sosu rybnego,
- pieprz do smaku
Przygotuj bulion: żeberka podziel i opłucz, karkówkę podziel na mniejsze części. Zalej mięso wodą, dodaj umyte warzywa: marchewkę, pietruszkę, seler, cebulę, ząbki czosnki (nieobrane, ale lekko zgniecione), a także imbir. Dodaj anyż, goździki, sos rybny, sos sojowy, laskę cynamonu, ziarna kolendry i pieprz. Bulion gotuj na wolnym ogniu przez około 4 godziny. Co jakiś czas ściągaj szumowiny z powierzchni.
Grzyby shiitake zalej gorącą wodą i odstaw, by się namoczyły na co najmniej 2 godziny. Potem pokrój je na mniejsze części. Jajka ugotuj na półmiękko. Tofu pokrój w plastry i zamarynuj w sosie sojowym. Obsmaż je z obu stron krótko przed podaniem. Makaron ugotuj według przepisu na opakowaniu.
Z bulionu wyjmij wszystkie składniki, przecedź go także przez bardzo gęste sitko, by był klarowny. Dodaj sake i ewentualnie więcej sosu sojowego, jeśli potrzeba. Do głębokich misek włóż porcje makaronu ramen i zalewaj je bulionem. Do każdej porcji podaj przekrojone na pół jajko, plastry tofu, grzyby shiitake, kawałki suszonych glonów i posiekany szczypior.
Makaron ramen można wykorzystać nie tylko do zupy, ale także do przygotowania pysznego dania na obiad lub kolację. Będzie on doskonale smakował smażony z warzywami.
Składniki:
- opakowanie makaronu ramen,
- 1 papryka,
- 1 cebula,
- ½ cukinii,
- ½ bakłażana,
- garść suszonych grzybów shiitake,
- 2 łyżki sosu rybnego,
- 2 łyżki miodu,
- 2 łyżki octu ryżowego,
- 4 łyżki sosu sojowego,
- łyżeczka startego imbiru,
- 3 łyżki soku z limonki lub cytryny,
- olej do smażenia
Makaron ugotuj według przepisu na opakowaniu. Grzyby shiitake zalej gorącą wodą. Cebulę pokrój w piórka, dodaj wyciśnięty w wyciskarce czosnek oraz imbir i zeszklij na oleju. Paprykę, cukinię i bakłażan pokrój w paski. Namoczone grzyby również pokrój na mniejsze części. Składniki dodaj na patelnię i wymieszaj. W miseczce rozmieszaj sos ryby, sojowy, miód, ocet ryżowy i sok z cytryn bądź limonki. Dodaj do smażących się warzyw. Przełóż do nich także ugotowany i dobrze odcedzony makaron. Duś razem przez kilka minut. Podawaj z dodatkiem liści kolendry lub posiekaną dymką.