Kapuśniak na żeberkach przygotowywała chyba każda mama lub babcia. Jeśli chcemy odwzorować ten przepis, nie ma się czego obawiać. Ugotowanie tej zupy wcale nie jest trudne, a doskonały smak i satysfakcja – gwarantowane! To także świetna okazja, by przemycić do jadłospisu pełną witamin kiszoną kapustę.
Składniki:
- 0,5 kg wędzonych żeberek wieprzowych,
- 0,3 kg wędzonego boczku,
- 0,5 kg kapusty kiszonej + sok z kapusty,
- 2 kawałki kiełbasy,
- 4 ziemniaki,
- 2 marchewki,
- ½ selera,
- 1 pietruszka,
- 1 cebula,
- 4 liście laurowe,
- 8 ziaren ziela angielskiego,
- 3 łyżki majeranku,
- 2 łyżki kminku,
- 2 ząbki czosnku,
- sól i pieprz do smaku
Wędzone żeberka opłucz pod bieżącą wodą i włóż do garnka. Włóż je do garnka i zalej wodą do ¾ jego wysokości. Wrzuć kminek, ziele angielskie, liście laurowe i gotuj do momentu, aż żeberka zmiękną. Ziemniaki, marchew, selera i pietruszkę obierz ze skóry i włóż do garnka. Dodaj także czosnek (wyjmij go z łupinek i zmiażdż nożem) i obraną z łupin cebulę. Gotuj razem z żeberkami, aż warzywa będą miękkie. W tym czasie pokrój wędzony boczek w dość drobną kostkę, a kiełbasę w plastry i przesmaż na patelni. Poszatkuj także kiszoną kapustę. Wyjmij mięso i warzywa z garnka. Ziemniaki i marchewkę pokrój w kostkę, wrzuć z powrotem do zupy. Żeberka podziel na mniejsze części i również włóż do garnka. Dodaj przesmażony wędzony boczek, kiełbasę i poszatkowaną kapustę. Dopraw zupę solą i pieprzem, dolej także pozostały sok z kiszonej kapusty. Wymieszaj wszystkie składniki, dopraw solą i pieprzem do smaku i zagotuj zupę. Kapuśniak z żeberkami podawaj gorącą z dodatkiem świeżego chleba. Ugotowane w kapuśniaku żeberka będą doskonale smakowały z ostrą musztardą lub chrzanem.
Kapuśniak na żeberkach wędzonych możesz także dodatkowo zaprawić zasmażką. Jeśli chcesz ją przygotować, nie gotuj cebuli z innymi warzywami. Pokrój cebulę w piórka i zeszklij ją na sporej ilości masła. Następnie dodaj 3-4 łyżki mąki i smaż przez 3 minuty, cały czas mieszając. Pilnuj, by zasmażka się nie przypaliła – dobrze zrobiona powinna być lekko przyrumieniona. Gdy będzie gotowa, dodaj ją do ugotowanej zupy i dokładnie zamieszaj. Pamiętaj, że dodanie zasmażki zwiększa kaloryczność kapuśniaku!
Warzywa, na których gotował się bulion możesz wykorzystać do przygotowania nadzienia do pierogów. Możesz także zrobić z nich placki warzywne bądź dodać do pasztetu (zarówno mięsnego, jak i wegetariańskiego). Ostatnie rozwiązanie będzie najlepsze, jeśli nie przepadasz za smakiem gotowanej włoszczyzny – w pieczonym pasztecie nie będzie to wybijający się smak, ale doskonałe uzupełnienie głównego składnika.