Kluski z makiem na wigilię - tradycyjny przysmak

Kluski z makiem pojawiają się na wielu stołach w wigilijny wieczór. W niektórych domach nie ma tradycji ich przygotowywania. Jeśli chcesz poznać to danie lub samodzielnie odtworzyć smak wigilijnego przysmaku z rodzinnego domu, zapraszamy po przepis na kluski z makiem!

Makaron z makiem w dzisiejszych czasach można bardzo łatwo przyrządzić. Różnokształtny makaron, mak, miód i bakalie, a także masło i śmietanka dostępne są w każdym sklepie. Jeżeli chcesz odtworzyć najbardziej tradycyjne smaki i masz możliwość sięgnięcia po wiejską śmietanę i masło, wykorzystaj je! Warto również zrobić własny makaron. Jak zrobić kluski z makiem na wigilię? Sprawdźcie koniecznie!

Kluski z makiem – przepis

Składniki:

- 300 g makaronu łazanki,

- szklanka maku,

- 2-2,5 szklanki bakalii: orzechy włoskie, orzechy laskowe, rodzynki, suszone śliwki, suszone morele,

- 3 łyżki miodu,

- ½ szklanki tłustej śmietany lub śmietanki 30%,

- 2 łyżki masła

Możesz także użyć gotowej masy makowej z puszki. Zwróć uwagę, by miała jak najprostszy, podstawowy skład.

Jak zrobić kluski z makiem na wigilię?

Makaron ugotuj według przepisu na opakowaniu. Mak zalej wrzątkiem i gotuj przez około 40 minut, aż zmięknie i będzie można go łatwo rozetrzeć w palcach. Następnie dobrze odsącz go z wody i zmiel 2 lub 3 razy w maszynce. Suszone owoce zalej wrzątkiem, odstaw na 10 minut, a następnie odsącz je i pokrój na mniejsze części. Masło rozpuść na patelni, wrzuć orzechy, owoce i zmielony mak. Rozmieszaj dobrze i dodaj miód. Połącz i smaż przez kilka minut. Następnie wymieszaj masę makową z ugotowanym makaronem. Przestudź i wstaw do lodówki lub w inne chłodne miejsce.

Jak zrobić własny makaron?

Przygotowanie własnego makaronu na tę potrawę do doskonały pomysł nie tylko, aby zabłysnąć przed domownikami, ale także by podnieść walory smakowe dania i własne kulinarne umiejętności.

Składniki:

- ok. 300 g mąki (250 g do ciasta na makaron + 50 g do podsypania),

- ½ szklanki ciepłej wody,

- 1 żółtko,

- łyżka oleju,

- szczypta soli

Mąkę przesiej przez sitko, dodaj sól. Zrób kopczyk, a w nim wgłębienie na żółtko. Dodaj ciepłą wodę, rozmieszaj składniki i zagnieć ciasto. Rozwałkuj je dobrze na ok. 2-3-milimetrowy placek, potnij na paski o szerokości ok. 1 cm (lub na kwadraty około 1 cm na 1 cm). Posyp mąką i odstaw na 1,5 godziny do podsuszenia. Następnie zagotuj wodę z odrobiną oleju i wrzuć do niej przygotowany makaron. Gotuj je przez 2-3 minut, a następnie przelej gorącą wodą.

Wskazówki: jeśli chcesz, możesz dodać do potrawy więcej bakalii – doskonale sprawdzą się suszone figi lub daktyle, a także migdały oraz kandyzowana skórka pomarańczowa (możesz także wykorzystać świeżą skórkę, ale zwróć uwagę podczas kupowania, czy owoce zostały zabezpieczone środkami grzybobójczymi. Jeśli tak, zrezygnuj z wykorzystania skórki – te chemikalia są toksyczne dla organizmu. Zamiast tego możesz dodać sok wyciśnięty z pomarańczy). Potrawę doprawić możesz cynamonem, kardamonem, wanilią lub aromatem arakowym bądź waniliowym.

Więcej o:
Copyright © Agora SA