Sekretne kroki do idealnej panierki? Solanka i podwójne panierowanie to nie wszystko

Wiele osób nieraz podjęło się przygotowania super chrupiącego kurczaka, ale niewielu udało się osiągnąć maksymalny efekt. Jak przyrządzić idealnie chrupiącą panierkę? Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą wam to osiągnąć.
Zobacz wideo

Chyba żaden mięsożerca nie oparłby się chrupiącym udkom czy filetom z kurczaka. To danie typowo fastfoodowe, ale dlaczego nie pozwolić sobie na nie raz na jakiś czas? Szczególnie jeśli wiecie dokładnie, co jest w środku i w jakich warunkach jest przygotowywane, bo zrobicie je samodzielnie. Przedstawiamy kilka ważnych punktów, których nie można pominąć, gdy chcecie przyrządzić super chrupiącą panierkę.

Pierwszy etap - przygotowanie mięsa

Kawałki kurczaka należy porządnie wymoczyć w solance. Porządnie, czyli najlepiej przez dwanaście godzin. Jeśli jednak nie macie tyle czasu, jedna lub dwie godziny również dadzą zadowalające efekty. Dzięki temu procesowi mięso będzie przyprawione nie tylko na zewnątrz, lecz także w środku.  Solankę można uzyskać poprzez dodanie do wody sporej ilości soli. Wodę warto jednak zamienić na maślankę, wtedy mięso będzie kruche, ale soczyste w środku. Po zakończeniu moczenia, kurczaka należy wyciągnąć i osuszyć za pomocą ręcznika papierowego. Kolejnym krokiem jest panierowanie.

Skrobia, czyli sekretny składnik panierki

Skrobia spełni dwie role: po pierwsze stworzy na powierzchni kurczaka barierę, która uchroni go przed utratą soków, po drugie podczas smażenia nabierze naprawdę chrupiącej konsystencji i apetycznego koloru. Podstawowe składniki panierki to mąka, skrobia (świetnie sprawdzi się kukurydziana) i sól. Do tego możecie dodać swoje ulubione przyprawy, na przykład pieprz, paprykę słodką i ostrą, granulowany czosnek czy zioła. Ważne, by gotową mieszanką do panierowania obsypywać kurczaka za pomocą sitka. Dzięki temu unikniecie powstawania grudek, które sprawią, że panierka nie będzie idealnie przylegać do mięsa.

Panierka - maślanka - panierka

Jak sprawić, by panierka dobrze przylegała do kurczaka, a jednocześnie uzyskała sto procent chrupkości? Warto zapanierować mięso dwukrotnie. Najpierw należy oprószyć kurczaka mączną mieszanką, następnie włożyć go do maślanki, po czym raz jeszcze równomiernie obsypać panierką.

Smażenie

Aby uniknąć spalenia kurczaka z zewnątrz albo rozmoczenia panierki, należy odpowiednio usmażyć mięso. Do garnka z grubym dnem lub frytkownicy wlejcie sporo oleju i podgrzejcie go do temperatury 150 stopni Celsjusza. Dopiero gdy olej będzie porządnie rozgrzany, można wkładać kurczaka. W przeciwnym wypadku panierka nasiąknie olejem i nie będzie chrupiąca. Upewnijcie się, że nie wkładacie zbyt wielu kawałków jednocześnie. Każde udko czy skrzydełko powinno pływać luźno, dzięki temu równomiernie się usmaży, a temperatura oleju nie spadnie z powodu zbyt dużej ilości chłodnego mięsa.

Odpoczynek

Zanim sami odpoczniecie, zadbajcie o to, by usmażony kurczak również mógł przez chwilę poleżeć. Najlepiej układać kawałki na kratce do studzenia ciast lub tej z piekarnika, którą ustawicie kilka centymetrów nad powierzchnią blatu. Pod spodem rozłóżcie ręcznik papierowy, aby wchłaniał tłuszcz, który skapnie z mięsa. Dzięki takiemu osuszeniu kurczaka wilgoć z panierki wyparuje, a powstała skorupka będzie naprawdę chrupiąca.

Teraz możecie delektować się idealnie chrupiącym kurczakiem własnej roboty. Cały proces może wydawać się pracochłonny, ale w rzeczywistości takie danie robi się bardzo łatwo. Musicie jedynie zadbać o wymoczenie w solance, podwójne zapanierowanie oraz o odpowiednie smażenie i osuszenie kawałków mięsa. To wszystko!

Zobacz również:

Panierka do kurczaka na 4 sposoby

Kurczak w sekretnej panierce

Jak przygotować marynatę do kurczaka? 3 sposoby

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.