Ogórki kiszone są dostępne w sprzedaży przez cały rok. Jednak smak, jakość i trwałość tych ze sklepu mogą pozostawiać wiele do życzenia. Należy pamiętać o tym, że najlepszy okres na kiszenie ogórków, to przełom sierpnia i września, a to dlatego, że to doskonały czas na ogórki gruntowe.
Dlaczego warto samemu kisić ogórki? Możemy je w ten sposób przygotować wedle naszego uznania - tak jak lubimy najbardziej. Od samego początku kontrolujemy zawartość soli, odpowiednią ilość kopru czy czosnku. Dodatkowo kiszone ogórki możemy doprawić również innymi, ulubionymi przyprawami.
Odpowiedz jest tylko jedna: TAK, i to bardzo. Podczas fermentacji wytwarza się bowiem tzw. kwas mlekowy. Posiada on mnóstwo wartości zbawiennych dla naszego organizmu. Co daje nam kwas mlekowy? Przede wszystkim wzmacnia nasz układ odpornościowy, oczyszcza organizm, pobudza procesy trawienne i reguluje je. Poprzez spożywanie kwasu mlekowego dbamy o naszą florę bakteryjną. Ogórki kiszone zawierają mnóstwo cennych witamin i minerałów. Znajdziemy w nich między innymi magnez, wapń, fosfor czy potas. Zwierają przy tym węglowodany oraz białko i witaminy z grup A, B, C, E, czy K. Poza ogórkami kiszonymi, doskonałymi właściwościami może się poszczycić również sok, czyli woda z kiszenia ogórków. Wiele składników mineralnych przenika bowiem do soku po ogórkach. Jego picie gwarantuje nam oczyszczenie organizmu, pobudzenie pracy jelit oraz metabolizmu. Uważa się również, że podobnie jak sok z kiszonej kapusty pomaga on pozbywać się pasożytów, które mogą zamieszkiwać w układzie pokarmowym.
Ogórki małosolne gotowe są już po kilku dniach od przyrządzenia (możecie spróbować ich po mniej więcej czterech dniach od zakręcenia słoików. Z kolei na ogórki kiszone trzeba poczekać nieco dłużej. Powinny być gotowe już po ok. 1,5 -2 tygodniach.
Ogórki kiszone to wspaniały przysmak. Kiedy opanujecie sztukę robienia dobrych ogórków kiszonych, na pewno będziecie z przyjemnością przyrządzać je co roku. Możecie się nimi cieszyć w dowolnym momencie i - jeśli macie ochotę - rozbudowywać ich recepturę. Mamy nadzieję, że udadzą się wasze przetwory. Życzymy powodzenia i smacznego!