Jak zrobić zupę szczawiową? Jak przygotować pyszną zupę ze szczawiu?

Zupa szczawiowa to jedna z tradycyjnych zup na naszych stołach. Jej obecność w domowym menu oznacza, że odwiedziło nas lato. Pyszna kwaśna zupa szczawiowa nie tylko orzeźwia, ale również doskonale syci. Świetnie smakuje z dodatkiem jajka na twardo, ale jeśli chcecie, możecie ją również zaserwować z dodatkiem kwaśnej śmietany.

Zupa ze świeżego szczawiu

Szczaw to roślina, którą w Polsce możemy zrywać przez wiele miesięcy w roku - od wiosny do jesieni. Roślina ta jest znana od czasów starożytnych. Znajduje zastosowanie nie tylko w kuchnia, ale również w medycynie. Na całym świecie znane jest ok. 200 różnych gatunków szczawiu, w naszym regionie wykorzystywane są trzy jego odmiany, szczaw zwyczajny, ogrodowy oraz tarczolistny (inaczej szpinak rzymski).

Szczaw jest znany przede wszystkim ze swoich właściwości wspomagających dolegliwości układu pokarmowego, stosowany jest m.in. na pobudzenie apetytu. Ponadto zawiera minerały, np. wapń, żelazo, magnez, potas i cynk, a także witaminę C, B6, A, kwas foliowy, ryboflawinę oraz niacynę. Ponadto jest źródłem białka, węglowodanów oraz błonnika.

Przepis na zupę szczawiową - składniki

  • włoszczyzna (marchew, seler, pietruszka)
  • 400 g świeżego szczawiu
  • ok. 100-150 g wędzonego boczku
  • ziemniaki
  • ok. 2,5 l wody
  • sól, pieprz
  • liść laurowy
  • ziele angielskie
  • ok. 150 g śmietany do zup 18 proc.

Jak zrobić szczawiową? Przepis krok po kroku:

  1. Gotowanie zaczynamy od przyrządzenia bulionu. Możemy go zrobić podczas przygotowywaniu zupy lub wykorzystać wcześniej zrobiony bulion. Warzywa (uprzednio należy je obrać i pokroić w drobne paski lub kostkę) gotujemy razem z boczkiem. Całość gotujemy ok. 60 min od momentu zagotowania.
  2. Podczas gotowania wywaru dodajemy pozostałe składniki. Ziemniaki obieramy oraz oczyszczamy. Kroimy w kostkę i dodajemy do pozostałych składników w garnku.
  3. Całość doprawiamy solą oraz pieprzem, wedle uznania. Dodajemy kilka listków laurowych, ziele angielskie. Opcjonalnie możemy dodać odrobinę kurkumy.
  4. Przygotowujemy świeży szczaw. Opłukujemy go pod zimną wodą. Łodygi obieramy z liści, a następnie szatkujemy je na drobniejsze kawałki. Dodajemy poszatkowane liście szczawiu do pozostałych składników.
  5. Cały czas kontrolujemy proces gotowania i sprawdzamy miękkość składników, zwłaszcza ziemniaków.
  6. Gdy będą miękkie, zupę należy delikatnie zabielić śmietaną 18-procentową. Przedtem trzeba ją jednak zaprawić kilkoma łyżeczkami gorącego wywaru, by nie zważyła się po dodaniu do zupy. Po wymieszaniu składników, całość dodajemy do zupy i mieszamy do uzyskania jednolitego koloru.

Szczawiowa zupa

Zupa ze szczawiu to tradycyjna zupa kuchni naszego regionu. Podawać ją możemy zarówno na ciepło, jak i na zimno, w formie orzeźwiającego chłodnika. Nasz przepis zwiera ziemniaki, ale podobnie jak np. żurek lub barszcz, zupa szczawiowa może być podawana bez nich, a za to z jajkiem na twardo. Ponadto możemy dodawać do niej różne rodzaje mięsa. Może być przygotowana na wywarze wołowym, rosole z kury lub na bulionie warzywnym.

Zachęcamy was do stosowania naszego przepisu na zupę szczawiową. Życzymy powodzenia oraz smacznego!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.