Jak zrobić blok czekoladowy? Przepis na kultowe ciastko rodem z PRL-u

Blok czekoladowy przeżywa obecnie renesans popularności. Jest coraz łatwiej spotykany w cukierniach oraz kawiarniach. To pyszne ciasto czekoladowe z herbatnikami to doskonała pozycja na małą słodką przekąskę lub dodatek do południowej kawy. Poznajcie nasz przepis na blok czekoladowy.
Zobacz wideo

Tradycyjny blok czekoladowy z mleka w proszku

W czasach PRL-u popularne i dobrze znane teraz słodycze nie były powszechnie dostępne. Rolę ich zamiennika pełnił właśnie blok czekoladowy. Ciasto bardzo słodkie o ciekawej strukturze i wyśmienitym smaku. Do tego bardzo uniwersalne, pozwalało na dowolne modyfikowanie przepisu. Obecnie blok czekoladowy z pewnością przeżywa drugą młodość i znów staje się ciastem popularnym. Jego skład to przede wszystkim kakao, mleko w proszku i herbatniki. To prosty deser, który możecie przygotować samodzielnie w waszych kuchniach.

Blok czekoladowy - składniki:

  • ok. 300 g mleka w proszku
  • 200 g masła
  • 150 g cukru pudru
  • szklanka wody (ok. 250 ml)
  • ok. 50 g prawdziwego kakao
  • 300 g klasycznych herbatników (ok. 2 paczki)

Jak zrobić blok czekoladowy? Krok po kroku:

  1. Przygotowujemy pojemny rondelek i zagrzewamy w nim wodę.
  2. Do wody dodajemy masło i całość podgrzewamy, aż masło się roztopi. Następnie do masła dodajemy cukier i również czekamy, aż się roztopi. Całość mieszamy.
  3. Do mieszaniny w rondelku dodajemy kakao. Całość mieszamy energicznie, aby utworzyła się jednolita masa. Odstawiamy z płomienia garnek z płomienia i przez chwilę jeszcze mieszamy, aby masa się nie przypaliła.
  4. Herbatniki przesypujemy do miski i rozgniatamy na małe kawałki. Robimy to tak, aby nie utworzyć z nich okruchów, a większe chrupiące kawałki.
  5. Do masy dodajemy herbatniki. Całość bardzo dokładnie mieszamy. Możemy użyć do tego miksera lub po prostu naszej dłoni.
  6. Przygotowujemy formę do pieczenia. Ścianki nacieramy odrobiną masła i wyściełamy ją papierem do pieczenia.
  7. Do formy wlewamy masę. Wygładzamy ją szpatułką i rozprowadzamy równomiernie po całej foremce.
  8. Tak przygotowany blok czekoladowy wkładamy do lodówki na co najmniej 7-8 godzin. Po tym czasie sprawdzamy jego konsystencję i twardość. Jeśli stężał, możemy go kroić i podawać.

Rada: Blok czekoladowy można również uformować w gruby wałek i obtoczyć w kakao. W ten sposób uzyskamy tzw. "czekoladowe salami".

Jak udekorować blok czekoladowy?

Blok czekoladowy możemy przygotować z innymi składnikami niż herbatniki. Dodatkowo możemy do niego dodać różne rodzaje orzechów: migdały, orzechy włoskie lub laskowe. Możemy je zatopić w masie, jak i ułożyć na wierzchu ciasta. Ponadto możemy udekorować nasz blok czekoladowy wiórkami kokosowymi lub cukrem pudrem. Świetnie spiszą się również owoce. Do bloku czekoladowego możemy dostać również rodzynki, śliwki, maliny, żurawinę czy np. skórkę z pomarańczy.

Zachęcamy was do stosowania naszego przepisu na blok czekoladowy. Gwarantujemy wam, że jest to ciasto, które przygotujecie w łatwy sposób i z przyjemnością. To doskonały deser dla całej rodziny lub smakołyk na domowe przyjęcie. Mamy nadzieje, że nasz przepis będzie dla was pomocny. Życzymy wam smacznego!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.