Siekać, kroić czy wyciskać? Podpowiadamy, jak i czym rozdrabniać czosnek, by zachował właściwości

Czosnek jest warzywem, które albo się kocha, albo nienawidzi. Zwolennicy mnożą liczbę ząbków wskazaną w przepisie razy dwa lub więcej. Przeciwnicy wyczują go nawet w potrawach, w których jest go bardzo mało. Ale być może problem leży nie w samym czosnku, a w sposobie jego rozdrabniania. Jego smak bowiem różni się w zależności od tego, czy był siekany, czy wyciskany. Jak? Sprawdzamy.
Zobacz wideo

Czosnek potrzebuje 10 minut

Czosnek znany jest ze swoich leczniczych właściwości. Nazywany jest naturalnym antybiotykiem. Aby jednak utrzymać te prozdrowotne cechy, należy go odpowiednio przygotować. Substancje, które te cechy podtrzymują, to alliina i allinaza. Obie znajdują się w czosnku, ale działają solo. Dopiero wynik ich połączenia - allicyna - wywołuje lecznicze działanie czosnku. A połączyć je można poprzez rozdrobnienie. Tu pojawiają się dwa haczyki.

Po pierwsze, aby allicyna miała największą moc, potrzebuje około 10 minut. Zatem zaraz po posiekaniu czy zmiażdżeniu czosnku, należy go odłożyć na chwilę na bok, zamiast wrzucać od razu na patelnię. Dzięki temu również obróbka termiczna nie zabije właściwości warzywa, bo allicyna jest odporna na wysoką temperaturę.

Po drugie, allicyna reaguje chemicznie z metalami i właśnie ta reakcja sprawia, że rozdrabniany czosnek ma silny zapach i smak, a działanie allicyny jest osłabione. Lepiej więc do siekania czosnku używać przyrządów ceramicznych.

Jak rozdrabniać czosnek

Jeśli jednak nie jesteście chorzy, a do tego uwielbiacie smak czosnku niezależnie od tego, czy miał styczność z metalem, czy nie, nie musicie ograniczać się wyłącznie do siekania za pomocą ceramicznego noża. Czosnek można bowiem wycisnąć przez praskę lub zetrzeć na tarce. Te metody sprawią, że smak i zapach będą bardzo intensywne. Minusem jest to, że jeśli wrzucicie mocno rozdrobione ząbki na patelnię, mogą się szybko spalić.

Czosnek jest warzywem, które się kocha albo nienawidzi.Czosnek jest warzywem, które się kocha albo nienawidzi. Fot. Shutterstock

Do sosów i gulaszów poleca się kroić czosnek w plasterki, które dają subtelny smak, a nie dominują potrawy i nie przypalą się zbyt szybko. Ząbki posiekane również mają dosyć delikatny smak (jak na czosnek), więc warto użyć tej metody, gdy chcecie zrobić niezbyt intensywny dresing czosnkowy. Znakomitego aromatu i posmaku nada potrawie również zwyczajne zmiażdżenie ząbków przy pomocy przegubu dłoni albo trzonka noża. Czosnek w całości praży się krótko na patelni lub wkłada do sosu, a po zakończeniu obróbki wyciąga.

Podsumowując:

  • Najlepiej unikać reakcji metalu z czosnkiem. Jeśli taka zajdzie, smak i zapach będą ostrzejsze, a właściwości lecznicze się osłabią.
  • Aby uzyskać intensywny smak i aromat, najlepiej używać tarki lub wyciskarki do czosnku.
  • Czosnek zaznaczy swoją obecność nienachalnie, jeśli zostanie posiekany, pokrojony lub zmiażdżony.

Zobacz również:

Masło czosnkowe - do grilla i do grzanek

Jajka po terminie ważności są zepsute? Niekoniecznie. Zanim je wyrzucisz, sprawdź ich świeżość

Po czym poznać najlepszy majonez? Sprawdź, na którym miejscu w składzie są olej i żółtka

Więcej o:
Copyright © Agora SA