Przypalone spody patelni bynajmniej nie prezentują się atrakcyjnie. Brzydkie odbarwienia pojawiają się głównie w skutek zabrudzeń, które są "zapiekane" pod wpływem gotowania czy smażenia w wysokiej temperaturze. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście regularnie mycie naczyń z obu stron, a nie tylko wewnątrz. Jednak rzadko o tym pamiętamy. Oto kilka porad, jak doczyścić te zapomniane miejsca.
Głównymi domowymi produktami, które pomogą w walce ze spalonymi plamami, są ocet, soda oczyszczona, sól, kwasek cytrynowy oraz woda utleniona. Dodatkowo przyda się niezbyt twarda druciana gąbka, zwykły zmywak, a także ściereczka i ewentualnie szczoteczka do szorowania trudno dostępnych miejsc. Wystarczy użyć ich w odpowiedni sposób, a spody naczyń odzyskają blask. Oto kilka sposobów.
Do dużej miski wsypujemy około pół szklanki sody oczyszczonej i dosyć dużo gorącej wody. Do środka wkładamy naczynia i obciążamy je, aby nie wypływały, a spód i przypalone ścianki znalazły się pod powierzchnią. Pozostawiamy je na kilkanaście minut, po czym ścieramy brud za pomocą drucianej gąbki. Proces można powtarzać kilkukrotnie, jeśli spalenizna schodzi z dużym oporem.
W przypadku, gdy przypalenia nie są uciążliwe, zamiast sody można wykorzystać również kwasek cytrynowy. Na każdy litr wrzątku, dodajemy około jednej łyżeczki kwasku.
W naczyniu mieszamy pół szklanki sody oczyszczonej i tyle samo wody utlenionej. Taką pastą pokrywamy spody patelni i garnków, a następnie pozostawiamy je na kilka minut. Po tym czasie zmywamy za pomocą wilgotnej ściereczki. Jeśli brud nie schodzi łatwo, przed umyciem pasty możemy użyć szorstkiej strony gąbki i pocierać powierzchnię naczynia.
Taką pastą można doczyścić także przypalone blachy. Zobaczcie, jak to zrobić.
W misce mieszamy jeden litr wrzątku, 3/4 szklanki octu oraz trzy łyżki soli. W środku umieszczamy garnek lub patelnię i pozostawiamy na około godzinę. Po tym czasie zmywamy brud przy pomocy gąbki drucianej lub zmywaka, w zależności od tego, czy schodzi łatwo, czy nie. Przy trudniejszych zabrudzeniach możemy powtórzyć proces.
W sklepach dostępnych jest wiele produktów, które bez problemu poradzą sobie z przypalonymi spodami patelni i garnków. Wśród nich znaleźć można mleczka, pasty czy spreje. Działają one w podobny sposób, jak te domowe, jednak są zdecydowanie silniejsze i niekiedy drażnią drogi oddechowe oraz skórę, która miała kontakt z preparatem.
Jeśli jednak jesteście fanami domowych rozwiązań, zachęcamy was do wyciągnięcia z szuflady soli i sody. Są to produkty, które często znajdziecie w waszych szafkach, a dodatkowo są tańsze od chemicznych specyfików. Te naturalne środki równie skutecznie poradzą sobie z przypalonymi spodami garnków i patelni.
Zobacz również:
Zaniedbana lodówka to siedlisko bakterii. Podpowiadamy, czym i jak często ją myć
Patelnia grillowa - czy warto? Jak wybrać patelnię grillową?
Eksperci apelują: Nie myj mięsa z kurczaka przed gotowaniem. W ten sposób roznosisz bakterie