Jak przyrządzić polędwiczki wieprzowe
Polędwica to rodzaj mięsa z tylnej części półtuszy wieprzowej. Jest to długi i wąski mięsień grzbietu. Jego budowa pozwala na przyrządzenie mięsa w formie filetu, mniejszych kawałków (polędwiczek) oraz w drobniejszych cząstkach stosowanych np. w gulaszu. Polędwiczki wieprzowe możemy przygotowywać na wiele różnych sposobów. Te części wieprzowiny nadają się zarówno do smażenia, jak i duszenia albo pieczenia.
Jak dusić polędwiczki wieprzowe?
Polędwiczki duszone to jeden ze sposób, w jaki możemy przyrządzić nasze mięso. To również bardzo prosty przepis na przygotowanie bardzo delikatnego mięsa, które możemy następnie urozmaicić o ulubione dodatki, np. duszone grzyby.
- Duszenie polędwiczek należy zacząć od przygotowania mięsa. Wydzielmy z jednego dużego kawałka kilka mniejszych, sporych plastrów. Mięso należy uprzednio oczyścić i dokładnie umyć.
- W misce doprawiamy mięso. Nacieramy je solą, czosnkiem, przyprawami do mięsa. Świetnie sprawdzi się kmin rzymski, rozmaryn czy ostra papryka.
- Przygotowujemy sobie patelnię, na której rozgrzewamy olej do smażenia lub masło.
- Na rozgrzaną patelnię wykładamy nasze mięso i starannie obsmażamy je na złocisty kolor z każdej strony. Na patelni może się znaleźć również pokrojona w plastry cebula i świeży czosnek.
- Po krótkim smażeniu przekładamy nasze polędwiczki wieprzowe do głębszego garnka. Tam zalewamy je ok. jednym litrem czystej wody. Całość zagotowujemy.
- Wywar możemy doprawić liśćmi laurowymi, rozmarynem, solą i pieprzem.
- Jak długo dusić polędwiczki wieprzowe? Polędwiczki wieprzowe są bardzo miękkim mięsem. By były miękkie, wystarczy dusić je przez ok. 20 minut.
Rada: Powstały w wyniku duszenia polędwiczek wywar możemy wykorzystać jako bazę do sosu.
Jak upiec polędwiczki wieprzowe?
- Polędwiczki przed pieczeniem odpowiednio przygotowujemy - albo zostawiamy je w całości, albo z dużego kawałka wykrawamy kilka mniejszych.
- Przed pieczeniem warto również zamarynować polędwiczki. Przyprawiamy je w ulubiony sposób. Jako marynata do pieczonych polędwiczek wieprzowych świetnie sprawdzą się sól, pieprz ziołowy, pieprz zielony, majeranek, tymianek, rozmaryn, papryka. Wszystkie te przyprawy można wymieszać z sokiem z cytryny, octem lub oliwą z oliwek. Przed pieczeniem zamarynowane mięso możemy odstawić do lodówki na kilka godzin.
- Po zamarynowaniu polędwiczek wieprzowych wykładamy je w naczyniu żaroodpornym lub wkładamy je do specjalnego rękawa do pieczenia. Jeśli korzystamy z naczynia żaroodpornego, możemy do niego wlać ok. 100 ml czystej wody. Dzięki temu nasze polędwiczki nie będą suche.
- Jak długi piec polędwiczki wieprzowe? Polędwiczki pieczemy ok. 30 min w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.
- Aby skrócić czas pieczenia, możemy mięso uprzednio obsmażyć na patelni z każdej strony. Wtedy do całkowitego upieczenia wystarczy ok. 15-20 minut.
- Po tym czasie polędwiczki wieprzowe są gotowe do podania. Jak sprawdzić, czy są gotowe i dobrze upieczone? Wystarczy wybrać największy kawałek i przekroić go w punkcie jak najbliżej środka. Mięso powinno być jednolite i mieć jedną barwę na całym odcinku.
Jak smażyć polędwiczki wieprzowe
- Mięso przed smażeniem należy dokładnie umyć pod zimną wodą oraz oczyścić ze zbędnych żyłek.
- Następnie porcjujemy z większego kawałka kilka mniejszych. Mogą to być plastry o grubości ok. 2 centymetrów.
- Uzyskane kawałki mięsa posypujemy przyprawami: solą, pieprzem, majerankiem, rozmarynem, bazylią. Możemy je również delikatnie skroplić sokiem z cytryny.
- Przed smażeniem polędwiczki można delikatnie rozgnieść. Najlepiej zrobić do delikatnie tłuczkiem do mięsa lub po prostu dłonią.
- Przygotowujemy patelnię, która pokrywamy olejem do smażenia lub oliwą.
- Na rozgrzanej patelni wykładamy nasze polędwiczki wieprzowe i zaczynamy smażenie.
- Jak długo smażyć polędwiczki wieprzowe? Smażymy je na rumiany kolor z każdej ze stron (po parę minut z każdej strony).
- Gdy zauważymy, że polędwiczki wydzielają bezbarwny płyt, to sygnał, że są gotowe
- Przed podaniem odstawmy je na suchą deskę do krojenia i pozwólmy im "dojść". Dzięki temu soki w mięsie rozejdą się równomiernie, a ono samo pozostanie soczyste. Po tych paru chwilach pieczone polędwiczki wieprzowe są gotowe do podania.
Z czym serwować polędwiczki wieprzowe? Pysznym dodatkiem do nich są ziemniaki - zarówno puree ziemniaczane, jak i frytki, a także ziemniaki pieczone. A może podacie polędwiczki z puree z batatów? Jako dodatek do nich sprawdzą się również sałatki, buraczki zasmażane, a także kapusta zasmażana.