Detergent, ocet, soda... Czym najlepiej doczyścić mikrofalówkę? Podpowiadamy

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez mikrofalówki. Jest ona jednak często zaniedbywana, a to duży błąd. Jak sprawnie wyczyścić mikrofalę, aby uniknąć mozolnego szorowania zaschniętych resztek? Oto kilka wskazówek.
Zobacz wideo

Kuchenka mikrofalowa jest ogromnym ułatwieniem, szczególnie dla osób, które są w ciągłym biegu i nie mają czasu na przyrządzanie ciepłych posiłków każdego dnia. Regularne używanie tego urządzenia sprawia, że jego wnętrze szybko się brudzi. Jednak po przygotowaniu jedzenia z dziwną łatwością zamykamy drzwiczki i zapominamy o tym, by ją umyć - a przecież do środka wkładamy produkty spożywcze, które powinny być przygotowywane w higienicznych warunkach. Jak o nią dbać? Przedstawiamy kilka wskazówek.

Po pierwsze - regularność

Najłatwiej domyć mikrofalówkę, gdy brud nie jest stary i zaschnięty. Dobrze więc czyścić ją regularnie. Idealnie byłoby przecierać ją wilgotną ścierką po każdym użyciu. Dzięki temu resztki, które znajdują się na jej ściankach, nie zdążą zaschnąć i się zapiec. Jeśli jednak codzienne czyszczenie jest trudne do zrealizowania, warto myć kuchenkę mikrofalową przynajmniej raz na kilka użyć.

Jak myć mikrofalówkę?

Wystarczy gąbka lub miękka ścierka, ciepła woda i delikatny detergent. Najlepiej sprawdzi się oczywiście płyn do mycia naczyń, który dobrze radzi sobie z tłuszczem. Z wnętrza urządzenia należy wyjąć talerz i go umyć. Można to zrobić ręcznie lub w zmywarce, jeśli producent nie wskazuje inaczej. Następnie środek mikrofali dokładnie czyścimy wilgotną gąbką z detergentem, po czym wycieramy do sucha.

Kratkę chroniącą wentylator można łatwo oczyścić przy pomocy odkurzacza. Nie wolno też zapominać o zewnętrznej stronie urządzenia. Ona też narażona jest na osiadanie kurzu czy pojawianie się innego rodzaju zabrudzeń. Wystarczy przetrzeć ją tą samą gąbką z detergentem.

Do czyszczenia mikrofali nie można używać szorstkich gąbek czy druciaków, a także mleczek z drobinkami, ponieważ szorowanie nimi może porysować wnętrze urządzenia i je uszkodzić. Należy też wystrzegać się wszelkich silnych detergentów. Mogą one wniknąć w strukturę materiału i wydzielać ostry zapach, którym podgrzewane jedzenie z łatwością przesiąknie.

Domowe sposoby na mycie mikrofali

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez mikrofalówki.Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez mikrofalówki. Fot. Shutterstock

Cytryna

Aby ułatwić sobie cały proces, przed myciem warto wstawić do mikrofalówki miskę z wodą i cytryną (sok wymieszać z wodą, a pozostałą skórkę umieścić w tym samym naczyniu). Taką miksturę należy podgrzewać w kuchence od trzech do pięciu minut. Dzięki temu tłuszcz i zaschnięte resztki zmiękną, łatwiej więc będzie doczyścić urządzenie, na przykład przy pomocy detergentu lub pozostałej wody z cytryną. Dodatek tego owocu zniweluje nieprzyjemne zapachy.

Ocet

Świetnie sprawdzi się również ocet. Ma działanie odkażające i pomoże pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Nie martwcie się, że ocet sam w sobie pachnie niezbyt zachęcająco - ta substancja szybko wietrzeje, więc nie pozostanie w mikrofali na długo. Do miski z wodą wystarczy dodać cztery lub pięć łyżek octu i podgrzewać przez kilka minut, a następnie przetrzeć urządzenie wilgotną gąbką z detergentem.

Soda oczyszczona

Jest to środek, którego warto użyć w przypadku trudnych zabrudzeń. Należy z nim postępować podobnie jak z poprzednimi, czyli przygotować roztwór z wody i dwóch łyżek sody, po czym podgrzewać w kuchence mikrofalowej przez kilka minut i umyć jej wnętrze.

Czysta mikrofalówka

Jak widzicie, mycie mikrofalówki wcale nie wymaga dużo pracy. Dobrze jednak kierować się zasadą, by takie porządki robić regularnie. Dzięki temu unikniecie długotrwałego szorowania powierzchni, a tym samym ryzyka jej uszkodzenia. Zadbane urządzenie posłuży wam zdecydowanie dłużej, a jedzenie, które będziecie w nim podgrzewać, będzie bezpieczne dla zdrowia.

Zobacz również:

Mikrofalówki można użyć nie tylko do podgrzewania jedzenia. Oto kilka zastosowań, których mogliście nie znać

Naukowcy już wiedzą, dlaczego winogrono zamienia się w mikrofalówce w kulę plazmy. Wszystko przez jego budowę

Zaniedbana lodówka to siedlisko bakterii. Podpowiadamy, czym i jak często ją myć

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.