Ciasto nie wyrosło? Może użyłeś złych składników. Wyjaśniamy, kiedy używać proszku do pieczenia, a kiedy sody

Ciasto opadło, a ciasteczka się rozlały zamiast apetycznie wyrosnąć? To efekt źle wybranego spulchniacza. Kiedy użyć sody, a kiedy proszku do pieczenia? Wyjaśniamy.
Zobacz wideo

Soda czy proszek?

Zarówno soda oczyszczona, jak i proszek do pieczenia w cieście pełnią funkcję spulchniającą. Dzięki nim wypiek ładnie wyrasta i utrzymuje swój kształt. Do większości z nich dodaje się sodę lub proszek, a czasem nawet oba te składniki. Co o tym decyduje? Dlaczego, pomimo dodania do ciasta spulchniacza, to opada lub zupełnie nie wyrasta?

Soda do szybkich wypieków

Soda oczyszczona to wodorowęglan sodu. Zaczyna działać praktycznie od razu, więc świetnie sprawdza się przy wypiekach, które nie wymagają długotrwałego pieczenia lub wysokiej temperatury, na przykład bułek lub ciasteczek a la pieguski. Dosyć szybko bowiem w środowisku wodnym reaguje z kwasami i wytwarza dwutlenek węgla, który od razu zaczyna unosić ciasto ku górze. Aby się to stało, potrzebny jest dodatek kwasu, ponieważ soda to składnik o odczynie zasadowym i potrzebuje soku z cytryny, maślanki, kakao lub innych kwaśnych produktów, by się aktywować. Przez połączenie sody z kwasem reakcja zaczyna się odbywać jeszcze w trakcie mieszania składników, więc gotową masę należy od razu wstawić do piekarnika, by tego procesu nie przerywać.

Zarówno soda oczyszczona, jak i proszek do pieczenia w cieście pełnią funkcję spulchniającą. Dzięki nim wypiek ładnie wyrasta i utrzymuje swój kształt.Zarówno soda oczyszczona, jak i proszek do pieczenia w cieście pełnią funkcję spulchniającą. Dzięki nim wypiek ładnie wyrasta i utrzymuje swój kształt. Fot. Shutterstock

Warto zwrócić uwagę na ilość sody, jaką przewiduje dany przepis. Do większości wypieków wystarczy dodać maksymalnie jedną łyżeczkę. Zbyt dużo sody może nadać ciastu gorzkawo-mydlany posmak, który nie jest zbyt apetyczny. Dodatkowo, niektóre osoby mogą zmagać się z dolegliwościami żołądkowymi.

Proszek do pieczenia najlepszy do dłuższej obróbki

Proszek do pieczenia jest mieszanką sody, regulatorów kwasowości i skrobi, która zapobiega zbrylaniu. Dzięki tej mieszance do wypieku nie musimy dodawać kefiru czy soku z cytryny. Proszku najlepiej używać do wypieków, które muszą spędzić więcej czasu w piekarniku, ponieważ utrzymuje proces spulchniania zapoczątkowany przez sodę. Dzięki temu ciasto wyrasta równomiernie, więc z reguły jest płaskie lub tylko lekko wybrzuszone. Zatem dobrze dodawać go do ciast ucieranych lub babek.

Ważną zasadą zarówno w przypadku proszku do pieczenia, jak i sody jest to, by porządnie wymieszać masę. Jeśli spulchniacz będzie rozłożony nierównomiernie, w cieście mogą powstawać dziury i upiecze się nierówno.

Kiedy użyć mieszanki sody i proszku do pieczenia?

Czasem można trafić na przepis, który zakłada użycie zarówno sody, jak i proszku do pieczenia. Z uwagi na siłę spulchniania takiej mieszanki, będzie to dobry wybór w przypadku ciężkich ciast, które wymagają silniejszego uniesienia od początku do samego końca pieczenia. Do takich wypieków należą keksy czy ciasta z dużą ilością owoców i bakalii.

Co jeśli zabraknie sody?

Jeśli przepis przewiduje użycie sody, a wy macie tylko proszek do pieczenia, nie musicie fatygować się do sklepu. Oba te składniki mają takie samo działanie, ale efekt może się nieco różnić. Jeżeli dodacie proszku zamiast sody, ciasto wyrośnie nieco mniej, a ciasteczka nie będą tak zgrabne, jak w przypadku sody, ale będą smaczne. Soda zamiast proszku również nie zniszczy wypieku. Należy jednak pamiętać, aby nie podmieniać tych dodatków w równych proporcjach. Odpowiednikiem jednej łyżeczki proszku do pieczenia będzie 1/3 łyżeczki sody. Trzeba też pamiętać, by dodać do masy czegoś kwaśnego, co aktywuje sodę. W przeciwnym razie ciasto nie wyrośnie.

Zobacz również:

Jak ubić śmietanę idealną do lodów i kremu? Oto kilka wskazówek

Biszkopt czekoladowy - baza do tortu i innych ciast. Co zrobić, żeby był idealnie równy i puszysty? [PRZEPIS]

Jak zrobić biszkopt? Podajemy wam przepis na puszysty biszkopt, który nie opadnie

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.