Zrazy zawijane ze schabu to nieco inna wersja tradycyjnych zrazów – te bowiem przygotowuje się z mięsa wołowego. Ze względu na to, że wieprzowina jest tańsza, wiele osób właśnie z niej przyrządza smakowite zrazy. Jeśli nie mamy mięsa wołowego, bez obaw sięgajmy po schab wieprzowy – w tej wersji zrazy również są przepyszne!
Składniki:
Mięso pokrój na plastry o grubości około 1,5 centymetra – z podanej ilości powinno wyjść 6-7 plastrów. Każdy z nich rozbij przy użyciu tłuczka do mięsa, a następnie nasmaruj musztardą, oprósz majerankiem, solą i pieprzem i odstaw w chłodne miejsce na około pół godziny, by mięso się zamarynowało.
Ogórki i paprykę pokrój w słupki, a cebulę w piórka. W podobny sposób pokrój także słoninę. Gdy mięso się zamarynuje, na środku każdego z nich ułóż pasek papryki, ogórka, słoniny i podłużny kawałek cebuli, a następnie zwiń w roladkę i zabezpiecz krótkimi wykałaczkami. Każdy zraz obsmaż na patelni na odrobinie oleju, by mięso lekko się przyrumieniło.
Wszystkie zrazy przełóż do rondelka i ułóż je ciasno. Zalej wodą tak, aby wszystkie były przykryte. Dodaj liście laurowe, ziele angielskie, a także wyciśnięty w wyciskarce czosnek. Dopraw majerankiem, solą i pieprzem, a następnie przykryj pokrywką i duś przez około godzinę, aż mięso będzie miękkie. Na koniec gotowania zagęść sos łyżką mąki – rozmieszaj ją z letnią wodą w kubku, a potem dodaj kilka łyżek gotującego się wywaru i dobrze połącz. Następnie wmieszaj całość do sosu.
Poza tradycyjnym nadzieniem do zrazów, możesz przygotować także inne wersje smakowe. Bardzo dobre będą na przykład zrazy zawijane ze schabu z suszonymi pomidorami i serem mozzarella w środku. Swoje grono wielbicieli mają także zrazy z pieczarkami i serem żółtym. Do obydwu wersji nadzień można dodać także słupki z boczku, by mięso było bardziej soczyste. Takie zrazy lepiej smakują duszone w sosie własnym (czyli bez dolewania wody i robienia dodatkowego sosu) lub pieczone w piekarniku. Sos do nich można przygotować osobno – lekki śmietanowy, koperkowy lub szpinakowy. Przygotowanie zrazów do pieczenia wygląda bardzo podobnie – rozbijamy mięso, doprawiamy je (można pominąć dodatek musztardy), zawijamy nadzienie. Nie musimy ich obsmażać przed pieczeniem. Następnie wkładamy je do naczynia żaroodpornego, które wcześniej smarujemy odrobiną oliwy lub oleju i pieczemy przez około pół godziny w temperaturze 180 stopni Celsjusza. Podajemy z ziemniakami lub ulubioną kaszą i buraczkami, ogórkami kiszonymi bądź małosolnymi.