Panko - japońska panierka nie tylko do krewetek. Jak ją zrobić?

Panko to rodzaj japońskiej panierki, która zyskuje coraz większą popularność. Widzimy ją coraz częściej nie tylko na półkach w marketach, ale także w daniach w restauracjach - nie tylko w kuchni azjatyckiej. Panierka panko - jak zrobić ją w domu? Co zawiera w składzie?

Panierka panko – skład

Skład panierki panko nie jest ani trochę skomplikowany. Jest bowiem przygotowywana z pszennego pieczywa. Nie jest to jednak klasyczka bułka tarta. Panko ma zdecydowanie większe kawałki – nie jest tak bardzo rozdrobniona – dzięki czemu lepiej i dłużej utrzymuje chrupkość i nie nasiąka tak bardzo tłuszczem w trakcie smażenia.

Panko – panierka. Gdzie kupić?

Panierka panko dostępna jest w supermarketach, sklepach internetowych oraz sklepach ze składnikami na sushi. Należy zwrócić uwagę na skład produktu, ponieważ niekiedy dodawane są spore ilości sodu lub konserwantów. Czy jednak warto kupować panko w sklepie, skoro bardzo łatwo możemy przyrządzić ją samemu? Wypróbujcie nasz przepis!

Panienka panko – jak zrobić ją samodzielnie?

Do przygotowania domowej panierki panko będziesz potrzebować dowolnej ilości pszennego pieczywa. Może to być bułka paryska, bułka wrocławska, kajzerki, chleb zwykły lub tostowy. Pieczywo nie musi być świeże, może czerstwieć, ale nie powinno być twarde.

Przygotowanie:

Od chleba należy odkroić skórkę (cienka skórka bułek może zostać). Pieczywko pokroić w kromki, a następnie w kostkę. Przesypać wszystko do misy blendera lub malaksera i stopniowo rozdrabniać w trybie pulsacyjnym. Kawałki pieczywa nie powinny być za duże – jeśli rozdrobnimy je jak zwykłą bułkę tartą, nie będzie efektu panko. Powinny mieć one minimalnie wielkość ziaren grochu lub ryżu.

Następnie rozsypujemy rozdrobnione pieczywo na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piekarnik nastawiamy na 120 stopni Celsjusza z termoobiegiem, aż panierka wyschnie. Uwaga, nie powinna być przyrumieniona! Po upieczeniu studzimy panierkę i przesypujemy do szczelnie zamkniętego pojemnika lub słoiczka.

Krewetki smażone w kokosowej panierce panko

Składniki:

  • 500 g krewetek tygrysich,
  • 1 l oleju ryżowego do smażenia,
  • panierka panko,
  • mąka,
  • 2 jajka,
  • wiórki kokosowe,
  • sól

Krewetki oczyszczamy z pancerzyków (urywamy także główki i nóżki, jeśli korzystamy z zupełnie nieoczyszczonych) i z jelitek, zostawiamy tylko ogonki. Jajka roztrzepujemy, na jeden talerzyk wysypujemy mąkę, a na drugi panierkę panko wymieszaną z wiórkami kokosowymi i solą. W rondelku rozgrzewamy ogień do około 150 stopni Celsjusza. Każdą krewetkę maczamy krótko w mące, następnie w jajku, a na koniec w kokosowej panierce panko. Następnie wrzucamy do rozgrzanego oleju i smażymy, aż panierka będzie rumiana i chrupiąca. Po usmażeniu kładziemy na papierowym ręczniku, by pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Podajemy z ulubionymi dipami – np. czosnkowym, słodko-kwaśnym lub mango.

Do czego wykorzystać panko?

Panierka panko może mieć dokładnie takie samo zastosowanie jak tradycyjna bułka tarta. Usmażone w niej produkty będą jednak bardziej chrupkie. Ponadto panko można dodawać do kotletów – zarówno mielonych, jak i warzywnych. W tym wydaniu będzie dobrym spoiwem masy.

Więcej o: