Jak długo gotować grzyby? Porady i wskazówki

Jak długo gotować grzyby? Takie pytanie pojawia się zawsze, gdy przygotowujemy pyszne potrawy z innych grzybów niż dobrze znane pieczarki. Grzybami bowiem niekiedy się straszy - niedogotowane nie tylko mogą zepsuć pyszną potrawę, ale także być ciężkostrawne i powodować problemy żołądkowe. Jak gotować grzyby? Ile czasu to robić?
Zobacz wideo

Gotowanie grzybów zależy oczywiście od tego, czy są one suszone, czy świeże. Czas gotowania będzie się także różnić w zależności od ich gatunków. Jak więc to zrobić poprawnie? Czy wszystkie będą zdatne do spożycia po takim samym czasie?

Grzyby – gotowanie świeżych i mrożonych

Ile gotować grzyby? Świeże i mrożone zazwyczaj powinny być gotowane od 15 do 30 minut – wiele zależy od tego, jakich grzybów używamy, jak duże są i tego, czy są stare, czy młode. Jeżeli są to nieduże, młode i jędrne podgrzybki albo maślaki, zwykle wystarczy im około 15 minut gotowania. Boczniaki i koźlaki powinny być gotowe około 25 minut, borowikom, rydzom i kurkom natomiast potrzeba więcej czasu – około 35 minut. Aby upewnić się, czy grzyby są już gotowe, należy przede wszystkim ich spróbować – wystarczy mały kawałek (który na pewno nam nie zaszkodzi), by ocenić, czy nie są twarde.

Jak długo gotujemy suszone grzyby?

Gotowanie grzybów suszonych powinno być poprzedzone ich namoczeniem. Zwykle moczy się je w wodzie, ale niegdyś popularne było także moczenie ich w osolonym mleku. By suszone grzyby były miękkie i smaczne, należy pozostawić je w wodzie lub w mleku na co najmniej 2-3 godziny, a nawet na całą noc. Po namoczeniu warto przecedzić wodę, by upewnić się, że nie został w niej piasek ani ściółka czy igły z lasu. Jeżeli grzyby były ususzone w całości, gotuj je przez około godzinę. Jeśli zaś zostały przed ususzeniem pokrojone – wystarczy im 25 minut. Tak jak w wypadku świeżych grzybów, warto spróbować je przed wyjęciem z wody.

Jak gotować grzyby, by nie były ciężkostrawne?

Przede wszystkim przed wyjęciem z wody, należy upewnić się, czy są miękkie. Czas gotowania liczymy oczywiście od momentu, gdy woda wrze, a nie od wrzucenia grzybów. Podczas obróbki termicznej używamy różnych ziół – przydatny będzie kminek, tymianek, cząber, rozmaryn – które wspomogą ich trawienie. Pamiętamy, by nie spożywać ich z alkoholem i nie podawać dzieciom poniżej 3 roku życia! Grzybów nie powinny także spożywać osoby cierpiące z powodu schorzeń nerek, wątroby i układu pokarmowego, a także kobiety w ciąży.

Uwaga! Niekiedy możemy spotkać się z przekonaniem, że niejadalne grzyby po obgotowaniu stają się jadalne. Nie ryzykujmy! Zbierajmy tylko grzyby, co do których jesteśmy pewni – jeśli nie wiemy, czy dany grzyb jest jadalny, zostawmy go w lesie lub spytajmy kogoś bardziej doświadczonego.

Gotowanie grzybów – pamiętaj o grzybowym wywarze!

By grzyby były smaczne, wodę, w której je gotujemy, należy odrobinę posolić, ale lepiej nie doprawiać jej na tym etapie. Jeśli przygotowujesz grzyby do dalszej obróbki i nie potrzebujesz wywaru z grzybów, nie wylewaj go! Przecedź go, aby pozbyć się zanieczyszczeń i wykorzystaj jako bazę do pysznej zupy grzybowej. Podczas gotowania pozbywaj się także gromadzącej się na wierzchu piany.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.