Zaniedbana to siedlisko bakterii i przyczyna brzydkich zapachów. Jak czyścić zmywarkę?

Zmywarka w kuchni to w większości przypadków już standard. Jest ogromnym ułatwieniem w domu. Jednak o ile sama dba o to, by nasze naczynia były czyste, o tyle my często zapominamy, że też powinno się o nią zadbać. Podpowiadamy, jak czyścić zmywarkę.
Zobacz wideo

Czyszczenie zmywarki

Czyszczenie zmywarki może brzmieć dość osobliwie. Przecież podczas każdego cyklu wkłada się do środka kapsułkę z lekkim detergentem i, podczas mycia naczyń, zmywarka myje też siebie. Nie jest to do końca prawdą. Nawet jeżeli przed włożeniem do zmywarki naczynia zostaną opłukane z resztek jedzenia, pozostała ich część opada na dno urządzenia i zatrzymuje się na filtrze. W jej wnętrzu pojawiają się także osady zarówno z resztek jedzenia, jak i detergentów. Nie wolno też zapominać o uszczelkach, w których zbiera się brud, co jest najczęstszym źródłem brzydkiego zapachu, a także o zapchanych dyszach. Jak więc zadbać o jej czystość? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Jak czyścić zmywarkę?

Czyszczenie zmywarki powinno obejmować kilka jej elementów:

  • opróżnienie i umycie filtra lub filtrów,
  • umycie ramion natryskowych,
  • oczyszczenie uszczelek,
  • umycie obudowy z zewnątrz,
  • wymycie wnętrza zmywarki.

Warto wcześniej zapoznać się z zaleceniami producenta odnośnie do czyszczenia zmywarki. Niektóre z nich są wykonane z materiałów, których lepiej nie traktować silniejszymi środkami.

Dobrze jest też wyjąć z urządzenia wszelkie elementy, które są ruchome w danym modelu. Chodzi zarówno o szuflady, jak i filtry oraz ramiona natryskowe.

Zaniedbana to siedlisko bakterii i przyczyna brzydkich zapachów. Jak czyścić zmywarkę?Zaniedbana to siedlisko bakterii i przyczyna brzydkich zapachów. Jak czyścić zmywarkę? Fot. Shutterstock/photopixel

Jak czyścić zmywarkę - krok po kroku:

  1. Filtry najlepiej wyjąć. Po pozbyciu się resztek jedzenia, które w nich zalegają, wystarczy umyć je za pomocą wody z lekkim detergentem, na przykład płynem do mycia naczyń. Dobrze użyć do tego miękkiej szczoteczki. Z ewentualnym kamieniem poradzi sobie półgodzinna kąpiel w ciepłym occie lub ciepłej wodzie z dodatkiem kwasku cytrynowego.
  2. Ramiona natryskowe wystarczy opłukać pod bieżącą wodą i umyć płynem do naczyń. Jeśli dysze są zapchane, wykałaczka lub patyczek do szaszłyków pomogą je odetkać.
  3. Uszczelki dobrze jest umyć za pomocą miękkiej gąbki lub miękkiej szczoteczki do zębów, namoczonej w wodzie z płynem do mycia naczyń.
  4. Drzwi z zewnątrz, włącznie z panelem obsługi i wszystkimi przyciskami, również wystarczy przetrzeć ścierką z wodą i detergentem. Dobrze robić to regularnie, na przykład przy okazji zmywania naczyń.
  5. Po włożeniu wszystkich wyjętych elementów, można zabrać się za umycie wnętrza urządzenia. W sklepach dostępne są różne środki przeznaczone do tego celu. Jeśli jednak wolicie domowe rozwiązania, wystarczy soda i ocet.

Czyszczenie zmywarki octem i sodą

Do przegródki na tabletkę wystarczy wsypać kilka łyżeczek sody oczyszczonej, a na dnie zmywarki umieścić miskę lub kubek wypełniony ok. 250 mililitrami octu. Można też po prostu wylać go na dno urządzenia, ale woda szybko go wypłucze. Następnie należy ustawić program na ten o najwyższej temperaturze i czekać, aż zmywarka wyczyści się sama.

Czyszczenie zmywarki sodą i octem to dobra domowa metoda. Ocet ma właściwości bakteriobójcze, a soda delikatnie żrące. Taka kombinacja doskonale poradzi sobie z brudem i bakteriami, które zbierają się w zmywarce podczas codziennego korzystania.

Aby urządzenie dodatkowo zachęcało zapachem, warto zawiesić wewnątrz zapachową zawieszkę, która podczas kilku następnych cykli zmywania będzie stopniowo uwalniała świeży aromat. Taką zawieszkę doskonale zastąpi połówka cytryny.

Czyszczenie zmywarki - jak często?

Takie gruntowne porządki warto zrobić przynajmniej raz na trzy miesiące lub częściej w zależności od częstotliwości używania. O filtry i zapchane dysze dobrze jest zadbać raz w tygodniu. Dzięki temu urządzenie nie dość, że będzie się lepiej prezentowało i pachniało, to przede wszystkim będzie higieniczne i posłuży wam dłużej.

Zobacz również:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.