Kalafior to warzywo o wielu właściwościach zdrowotnych. Jest bogaty w wiele substancji odżywczych, między innymi witaminy z grupy B (w tym kwas foliowy), witaminę C i K1, a także potas, magnez, mangan oraz sporo błonnika pokarmowego. Kalafior ma udowodnione działanie przeciwnowotworowe, pomaga też przy problemach z układem pokarmowym, jak w przypadku zapalenia błony śluzowej żołądka czy przełyku, a także przeciwdziała powstawaniu wrzodów żołądka. Poza tym doskonale smakuje zarówno solo, z solą i masłem, jak i w zapiekance warzywnej. Namówiliśmy was? To pora się dowiedzieć, jak zniwelować zapach, który roznosi się po domu podczas gotowania kalafiora.
Za nieprzyjemną woń odpowiedzialne są związki siarki, które występują również w kapuście i brokułach. Co można zrobić, by je zneutralizować? Jest na to kilka sposobów.
Jednym z nich jest dodanie do wody, w której gotuje się kalafiora, łyżeczki sody oczyszczonej. Nie tylko zneutralizuje ona brzydki zapach, ale również zapewni apetyczny, biały kolor warzywa po ugotowaniu.
Dobrze zadziała także dodanie do wody pół szklanki mleka. Wpłynie ono nieco na smak kalafiora - sprawi, że będzie bardziej intensywny, co zapewne ucieszy fanów tego warzywa.
Dodatki, które również wyeliminują nieprzyjemny zapach gotowanego kalafiora, to listek laurowy w połączeniu z odrobiną soku z cytryny albo szczypta gałki muszkatołowej. Składniki te jednocześnie nieco zmienią ostateczny smak kalafiora. Ale czy zawsze musi być podany jedynie z solą i masłem?
Powyższe porady sprawdzą się także w przypadku gotowanych brokułów czy brukselki. Warto więc eliminować z kuchni brzydkie zapachy, a nie pyszne i zdrowe warzywa.
Jeśli nie macie w domu tych składników lub nie chcecie wpływać na smak kalafiora, zawsze pozostaje zamaskowanie jego zapachu. W grę wchodzi oczywiście wywietrzenie kuchni, dobre odświeżacze powietrza lub metody "zrób to sam". Wystarczy wysypać na blaszkę różne zioła, na przykład miętę, bazylię czy rozmaryn i podgrzewać w piekarniku o temperaturze 180 stopni Celsjusza przez kilkanaście minut. Dobrą metodą jest też zagotowanie w rondelku wody z octem, cytryną i ziołami. Ocet zneutralizuje nieprzyjemny zapach, a jednocześnie szybko się wywietrzy, więc bez obaw warto go użyć. Kawosze mogą też podjąć próbę zniwelowania zapachu kalafiora poprzez zaparzenie kawy w pobliżu garnka z gotującym się warzywem.
Zobacz również: