Shoarma wywodzi się z kuchni arabskiej. W tradycyjnym przepisie mięso używane do jej przygotowania jest baranie lub jagnięce, a odkrawane jest ono z rożna, podobnie jak podczas przyrządzania tureckiego kebabu. Shoarma (lub szawarma) jest bowiem arabskim odpowiednikiem kebabu. W polskich restauracjach najczęściej pojawia się shoarma drobiowa lub wieprzowa. W tradycyjnej arabskiej kuchni shoarma wieprzowa oczywiście nie występuje ze względu na muzułmańskie restrykcje religijne, jednak w naszej kulturze można zastąpić baraninę lub jagnięcinę tym mięsem.
Przyprawę do shoarmy można kupić w wielu marketach i sklepach z ziołami i przyprawami jako gotową mieszankę. Możemy ją jednak przygotować samodzielnie. Jak to zrobić? Shoarma przyprawiana jest z kminu rzymskiego, słodkiej papryki, granulowanego czosnku, imbiru, gałki muszkatołowej, cynamonu, kurkumy, szczyptą cayenne i solą.
Chociaż danie to – zarówno w wersji arabskiej, jak i tureckiej – tak łatwo dostępne jest na mieście, warto nauczyć się przyrządzać je samodzielnie – mamy wtedy gwarancję jakości i świeżości używanych składników oraz satysfakcję z własnoręcznie zrobionej potrawy. Przygotowanie shoarmy nie jest trudne i na pewno każdy sobie z tym poradzi – wystarczy trochę cierpliwości!
Składniki na shoarmę:
Przyprawy do marynaty mięsa:
Wskazówka: Możesz też skorzystać z gotowej mieszanki przypraw do shoarmy.
Przygotowanie:
Shoarmę najczęściej podaje się na talerzu jako danie obiadowe. Usmażone kawałki mięsa najlepiej smakują z dodatkiem pieczonych ziemniaków lub frytek (jeśli korzystamy z mrożonych, warto zwrócić uwagę na ich skład: najlepiej, by znajdowały się w nim tylko ziemniaki, olej i sól) i sosu czosnkowego. Można także podać do niej surówkę z kapusty. Dobrym pomysłem jest także podanie shoarmy z podgrzanym chlebkiem pita.