Czarna porzeczka to jeden z najzdrowszych owoców lata. Warto ją jeść prosto z krzaczka lub łubianki, ale można także przygotować z niej pyszne przetwory o zdrowotnych właściwościach. Domowy dżem lub konfitura mają tę przewagę nad kupowanymi, że możemy kontrolować ilość i jakość składników wedle własnego uznania. Czarna porzeczka to przede wszystkim źródło witaminy C, A oraz witamin z grupy B. Poza tym owoce te zawierają także potas, magnez, żelazo oraz wapń. Owoce i przetwory z czarnej porzeczki warto spożywać, by wzmocnić organizm, poprawić odporność, wspomóc przemianę materii i wspomóc nerki oraz wątrobę.
Często gdy mówimy o konfiturze i dżemie z owoców, używamy tych pojęć zamiennie. W rzeczywistości jednak te dwa rodzaje przetworów różnią się od siebie sposobem przygotowania oraz zawartość cukru. W przypadku dżemu jest on substancją konserwującą, którą dodajemy, by był on trwalszy i smaczniejszy. Dżem z czarnej porzeczki może wymagać więcej cukru, bo to owoce dosyć kwaśne. Konfitura natomiast to owoce smażone w gęstym syropie (nawet 70% cukru). Jest zatem dużo słodsza od dżemu. Konfitura z czarnej porzeczki bez cukru jest zatem niemożliwa do wykonania – jeśli chcemy przygotować mniej słodkie przetwory, dżem musimy dłużej gotować i osłodzić np. sokiem ze słodkich pomarańczy. Należy też pamiętać o dłuższej pasteryzacji.
Dżem z czarnej porzeczki bez cukru
Składniki:
Czarna porzeczka naturalnie zawiera sporo pektyn, które nadają żelową formę dżemu – nie jest potrzebne ich dodawanie w trakcie przygotowywania przetworów.
Składniki: