W jakiej temperaturze piec sernik, by wyszedł wilgotny i nie opadł? Mamy kilka wskazówek
Temperatura pieczenia sernika
Temperatura pieczenia sernika ma ogromny wpływ na jego finalną formę. O ile przesuszenie go nie będzie tak katastrofalne w skutkach, to niedopieczenie sprawi, że ciasto nie będzie się nadawało do zjedzenia. Jak więc temu zapobiec i upiec perfekcyjny sernik - wilgotny, równy i nie spieczony? Oto kilka wskazówek.
W jakiej temperaturze pieczemy sernik?
Ogólna zasada w kwestii pieczenia tego ciasta to pieczenie w 150 do 180 stopni Celsjusza. Temperatura pieczenia sernika zależy od tego, jaka ma być jego ostateczna forma. Jeżeli ciasto ma mieć spód, zwykle najpierw się go przypieka, a dopiero później wylewa nań masę serową. Wtedy należy dostosować temperaturę tak, by spód się nie przypiekł od długiej obróbki cieplnej, a masa się ładnie ścięła. Jeśli na jego wierzchu ma się znaleźć warstwa bezy, najpierw piecze się samą masę, a pod koniec pieczenia, po położeniu piany z białek, zwiększa się temperaturę piekarnika. Warto więc dokładnie zastosować się do wskazówek w konkretnym przepisie.
Istotną rolę spełnia też ilość masy serowej. Jeśli pieczecie sernik w typie tarty, gdzie masa nie ma siedmiu centymetrów, a na przykład dwa, temperaturę można ustawić na nieco wyższą, ale nie przekraczającą 180 stopni Celsjusza. Wtedy też piecze się go dosyć krótko. Serniki z wyższym poziomem masy serowej powinny się piec dłużej, ale w niższej temperaturze. Z reguły poleca się temperaturę 150-160 stopni Celsjusza.
Temperatura pieczenia sernika - lepiej za niska niż za wysoka
Pieczenie sernika w wysokiej temperaturze może doprowadzić do zrobienia się górki i jej opadnięcia po wyjęciu z piekarnika. W niższej temperaturze masa będzie się ścinała niezbyt gwałtownie, ale równomiernie. Dzięki temu sernik zbytnio nie wyrośnie i będzie płaski, a zatem nie będzie też narażony na nadmierne opadanie.
Sernik pieczony w niskiej temperaturze
Dobrą metodą jest pieczenie sernika w niskiej temperaturze, czyli około 120-150 stopni Celsjusza. Ten proces trwać będzie dłużej (nawet o godzinę), ale zapewni delikatną strukturę ciasta, a wierzch i brzegi pozostaną apetycznie jasne i równe. Jedną z metod jest pieczenie sernika w niskiej temperaturze przez ok. 80 minut, a następnie pozostawienie go na godzinę w zamkniętym piekarniku. Długie pieczenie może z drugiej strony nieco wysuszać sernik, warto więc temu zapobiec. Dobrym sposobem jest ustawienie sernika w piekarniku nad naczyniem z wodą. Można też włożyć blaszkę z ciastem w większą formę częściowo wypełnioną wodą. Taka kąpiel wodna sprawi, że ciasto nie popęka i będzie idealnie wilgotne.
Pieczenie sernika w kąpieli wodnej. Fot. Shutterstock/Only_NewPhoto
Studzenie sernika - złota zasada
Czy piekliście sernik w wysokiej, czy w niskiej temperaturze, zawsze należy go studzić stopniowo. Gdy wyłączycie piekarnik, drzwiczki pozostawcie zamknięte przez kilkanaście minut, a następnie co kilka minut uchylajcie je coraz bardziej. To dodatkowy czynnik, który zapobiega pękaniu i opadaniu ciasta.
O czym jeszcze warto pamiętać podczas pieczenia sernika? Zebraliśmy dla was garść porad w osobnym artykule: Jak upiec sernik? Ma być pyszny, piękny i równy.
Zobacz również:
-
Ostrzeżenie GIS: popularne napoje energetyczne wycofane ze sprzedaży
-
"Zioberko po krakowsku" i "Obietnica Kaczafiego" w menu. Rozgoryczony restaurator otworzył nowy lokal
-
Kiedy tłusty czwartek 2021? Sprawdzamy, kiedy przypada święto pączka
-
Racuchy lubią prawie wszyscy. Mamy wspaniały przepis na wersję budyniową
-
Dziennikarz z USA zdradza przepis na kopytka. Bardzo podobny do "naszego", ale jest różnica
- Gubisz się w restauracyjnym menu? Ten quiz rozłoży cię na łopatki
- Lidlomiks wycofany ze sprzedaży w Hiszpanii. Z polskich półek też zniknie? Sprawdzamy
- Kultowe żelki HARIBO w opakowaniach z dedykacjami - podaruj je z radością!
- Rozbijacie jajko o brzeg miski? Błąd. Sprawdźcie, jak robić to poprawnie
- Ptasie Mleczko w formie batonika - nowość!