W jakiej temperaturze piec sernik, by wyszedł wilgotny i nie opadł? Mamy kilka wskazówek

Chyba nie ma osoby, która nie uwielbiałaby sernika. Tradycyjny, krakowski, królewski czy rozmaite wersje owocowe - każdy z pewnością ma swojego faworyta. Czasem jednak jego pieczenie nie idzie po naszej myśli i ciasto się przypala, pęka lub nie dopieka. Jak tego uniknąć? Podpowiadamy, w jakiej temperaturze piec sernik.
Zobacz wideo

Temperatura pieczenia sernika

Temperatura pieczenia sernika ma ogromny wpływ na jego finalną formę. O ile przesuszenie go nie będzie tak katastrofalne w skutkach, to niedopieczenie sprawi, że ciasto nie będzie się nadawało do zjedzenia. Jak więc temu zapobiec i upiec perfekcyjny sernik - wilgotny, równy i nie spieczony? Oto kilka wskazówek.

W jakiej temperaturze pieczemy sernik?

Ogólna zasada w kwestii pieczenia tego ciasta to pieczenie w 150 do 180 stopni Celsjusza. Temperatura pieczenia sernika zależy od tego, jaka ma być jego ostateczna forma. Jeżeli ciasto ma mieć spód, zwykle najpierw się go przypieka, a dopiero później wylewa nań masę serową. Wtedy należy dostosować temperaturę tak, by spód się nie przypiekł od długiej obróbki cieplnej, a masa się ładnie ścięła. Jeśli na jego wierzchu ma się znaleźć warstwa bezy, najpierw piecze się samą masę, a pod koniec pieczenia, po położeniu piany z białek, zwiększa się temperaturę piekarnika. Warto więc dokładnie zastosować się do wskazówek w konkretnym przepisie. 

Istotną rolę spełnia też ilość masy serowej. Jeśli pieczecie sernik w typie tarty, gdzie masa nie ma siedmiu centymetrów, a na przykład dwa, temperaturę można ustawić na nieco wyższą, ale nie przekraczającą 180 stopni Celsjusza. Wtedy też piecze się go dosyć krótko. Serniki z wyższym poziomem masy serowej powinny się piec dłużej, ale w niższej temperaturze. Z reguły poleca się temperaturę 150-160 stopni Celsjusza.

Temperatura pieczenia sernika - lepiej za niska niż za wysoka

Pieczenie sernika w wysokiej temperaturze może doprowadzić do zrobienia się górki i jej opadnięcia po wyjęciu z piekarnika. W niższej temperaturze masa będzie się ścinała niezbyt gwałtownie, ale równomiernie. Dzięki temu sernik zbytnio nie wyrośnie i będzie płaski, a zatem nie będzie też narażony na nadmierne opadanie.

Sernik pieczony w niskiej temperaturze

Dobrą metodą jest pieczenie sernika w niskiej temperaturze, czyli około 120-150 stopni Celsjusza. Ten proces trwać będzie dłużej (nawet o godzinę), ale zapewni delikatną strukturę ciasta, a wierzch i brzegi pozostaną apetycznie jasne i równe. Jedną z metod jest pieczenie sernika w niskiej temperaturze przez ok. 80 minut, a następnie pozostawienie go na godzinę w zamkniętym piekarniku. Długie pieczenie może z drugiej strony nieco wysuszać sernik, warto więc temu zapobiec. Dobrym sposobem jest ustawienie sernika w piekarniku nad naczyniem z wodą. Można też włożyć blaszkę z ciastem w większą formę częściowo wypełnioną wodą. Taka kąpiel wodna sprawi, że ciasto nie popęka i będzie idealnie wilgotne.

Pieczenie sernika w kąpieli wodnej.Pieczenie sernika w kąpieli wodnej. Fot. Shutterstock/Only_NewPhoto

Studzenie sernika - złota zasada

Czy piekliście sernik w wysokiej, czy w niskiej temperaturze, zawsze należy go studzić stopniowo. Gdy wyłączycie piekarnik, drzwiczki pozostawcie zamknięte przez kilkanaście minut, a następnie co kilka minut uchylajcie je coraz bardziej. To dodatkowy czynnik, który zapobiega pękaniu i opadaniu ciasta.

O czym jeszcze warto pamiętać podczas pieczenia sernika? Zebraliśmy dla was garść porad w osobnym artykule: Jak upiec sernik? Ma być pyszny, piękny i równy.

Zobacz również:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.