Spalenizna wywołuje pewien stopień rozdrażnienia lub nawet strachu o stratę ulubionych garnków - tego na pewno nie uda się pozbyć. Otóż jest kilka sposobów, które warto przetestować, zanim postanowicie wyrzucić patelnię czy garnek. Zanurkujcie do kuchennych szafek i lodówki.
Niezależnie od tego, czy przypalenie jest duże, czy małe, najpierw warto zeskrobać tyle spalenizny, ile się uda. Najlepiej użyć do tego drewnianej łyżki lub szpatułki, aby nie podrapać powierzchni. Następnie wystarczy zalać naczynie gorącą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń i pozostawić je na kilka godzin albo na całą noc. Spalenizna zmięknie i odklei się od garnka, wystarczy go przetrzeć gąbką i umyć. Jeśli efekt nie jest zadowalający, proces można powtórzyć.
Być może robiliście już to, nie wiedząc nawet, że ta czynność ma swoją nazwę. Deglasowanie stosuje się podczas smażenia, gdy na dnie patelni pozostała skorupka z tłuszczu, przypraw i wytopionych soków, które mają w sobie mnóstwo smaku. By je odzyskać, zalewa się patelnię niewielką ilością płynu, podgrzewa i delikatnie zeskrobuje przyklejone dobroci. Tę metodę można wykorzystać również, by usunąć spaleniznę z powierzchni. Wystarczy rozgrzać patelnię lub garnek, wlać do środka pół szklanki wody lub octu, a następnie przy pomocy szpatułki delikatnie zeskrobywać przypalone resztki.
Soda słynie z delikatnie żrących właściwości, dzięki temu doskonale sprawdza się w przypadku przypalonego jedzenia. Wystarczy wymieszać łyżkę (lub więcej) sody wraz z odrobiną wody tak, by powstała pasta, a następnie rozprowadzić ją po powierzchni garnka. Można ją delikatnie szorować przy pomocy miękkiej gąbki lub też spryskać niewielką ilością octu - powstanie wtedy aktywna piana, która pomoże pozbyć się spalenizny. Po chwili wystarczy delikatnie poszorować powierzchnię miękką gąbką i umyć naczynie jak zwykle.
Nie, to nie żart. Keczup zawiera w sobie ocet, a ten, dzięki kwasowi octowemu, skutecznie rozkłada tlenek miedzi, który powstaje podczas spalania jedzenia. Jak pozbyć się spalenizny za pomocą keczupu? Należy wysmarować garnek lub patelnię jego grubą warstwą i pozostawić na 30 minut. Po tym czasie wystarczy zeskrobać resztki za pomocą drewnianej szpatułki i umyć naczynie.
Tabletki do zmywarek mają za zadanie doczyścić nie tylko tłuszcz, lecz także zaschnięte resztki jedzenia. Dlatego warto wrzucić taką tabletkę do przypalonego garnka, zalać wodą do około połowy wysokości naczynia, doprowadzić do wrzenia, a następnie gotować na małym ogniu przez 10 minut. Po tym czasie można użyć szpatułki do usunięcia odklejonych resztek i umyć naczynie.
Powyższe metody sprawdzą się najlepiej w przypadku naczyń ze stali nierdzewnej. Jeśli spaliliście jedzenie na patelni żeliwnej lub z nieprzywierającą powłoką, lepiej nie szorować jej powierzchni, bo możecie ją uszkodzić. Jak więc ją odratować? Najlepiej wymoczyć patelnię w wodzie z dodatkiem łyżki sody oczyszczonej, dla lepszego efektu warto tę miksturę zagotować i pozostawić na włączonym gazie przez 10-15 minut. Następnie, gdy woda wystygnie, należy ją wylać, a zmiękczoną spaleniznę usunąć miękką gąbką lub delikatnie zeskrobać drewnianą szpatułką.
Zobacz również: