Jak zrobić dobre kluski leniwe?
Sekret dobrych klusek leniwych kryje się w mące i jej ilości. Jej idealne proporcje uczynią nasze kluski odpowiednio lepkimi, ale trzeba też uważać, by nie wyszły nam zbyt twarde i "gumowate". Odpowiednia konsystencja pierogów leniwych jest bowiem bardzo ważna. Inaczej będą źle komponować się z sosem i dodatkami. Ilość mąki w żadnym z przepisów nie przekracza ok. 300 g. Jaka mąka do klusek leniwych? Najczęściej do pierogów leniwych stosuje się dwa rodzaje mąki - mąkę pszenną oraz odrobinę mąki ziemniaczanej.
Jak podawać kluski leniwe? Z czasów dzieciństwa wielu z was na pewno pamięta smak serowych klusek leniwych z kefirem lub gęstą śmietaną. Oczywiście jest to świetne połączenie i polecamy je każdemu. Ponadto możemy podawać je, podobnie jak kopytka, na słono, np. z mięsem w sosie i różnymi surówkami. Świetnie w tej roli spisze się tarta marchew (zobacz przepis na surówkę z tartej marchewki), ogórkowa mizeria czy słodka surówka z tartego selera i rodzynek. Kluski leniwe polecamy również z bułką tartą oraz podsmażanym masełkiem.
Przepis na kluski leniwe – składniki:
- 400 g twarogu tłustego lub półtłustego
- ok. 15-20 g mąki ziemniaczanej (łyżka stołowa i pół)
- 1 szklanka mąki pszennej (ok. 150 g)
- 1 jajko
- sól
Jak zrobić kluski leniwe? Przygotowanie krok po kroku:
- Zaczynamy od przygotowania twarogu. Przekładamy go do głębokiej miski i delikatnie doprawiamy solą - wystarczy kilka szczypt.
- Całość rozgniatamy na drobną masę. Możemy do tego wykorzystać widelec, dużą łyżkę lub tłuczek do mięsa. Im drobniejszy twaróg, tym lepszą konsystencję klusek uda nam się utworzyć.
- Do ugniatanego sera z solą dodajemy jedno jajko. Całość nadal ugniatamy.
- Przygotowujemy sobie stanowisko do zagniatania ciasta. Potrzebna jest nam stolnica lub blat, który obsypujemy mąką pszenną, wystarczy 1/4 garści.
- Na powierzchnię z mąką pszenną wykładamy naszą masę serową. Do całości dodajemy resztę mąki - zarówno ziemniaczanej, jak i pszennej.
- Całość zagniatamy, aż uzyskamy jednolite, zwarte ciasto. Starajmy się nie podsypywać dodatkową ilością mąki, aby ciasto nie stało się zbyt twarde.
- Po zagnieceniu ciasta, formujemy z niego dwie kule. Uformowane fragmenty ciasta rozgniatamy i rozciągamy, tak aby utworzyć z nich podłużny wałek.
- Tak uformowany wałek rozcinamy ostrym nożem na kluseczki podobne do kopytek o szerokości ok. 2 cm.
- Zagotowujemy wodę i solimy ją. Gdy woda zawrze, dodajemy do niej nasze kluski leniwe.
- Ile gotować kluski leniwe? Kluski leniwe gotujemy kilka, kilkanaście sekund. Obserwujemy, jak wypływają na powierzchnię i wyławiamy je łyżką cedzakową. Po wyciągnięciu z wody dajemy im ostygnąć oraz odsączamy z wody, np. na sitku lub desce.
Pierogi leniwe ci się znudziły? Sprawdź nasz przepis na włoskie kluski gnudi z dodatkiem ricotty:
Pierogi leniwe czy kluski leniwe?
W wielu regionach to danie nosi odmienne nazwy, które są często przedmiotem wielu dyskusji, a nawet kłótni w towarzystwie. Jedynym stałym punktem jest niepodważalny smak i prostota wykonania tego dania. Kluski leniwe są łatwe do przyrządzenia oraz bardzo uniwersalne, co ułatwia zaspokojenie potrzeb nawet wymagających konsumentów.
Zachęcamy was do przygotowywania klusek leniwych w waszych kuchniach z różnymi dodatkami. Życzymy powodzenia oraz smacznego.