Jak zrobić zupę fasolową?
To proste. Zupa fasolowa praktycznie robi się sama. Musimy pamiętać jedynie o kilku zasadach. Do zupy fasolowej możemy użyć dowolnego rodzaju fasoli. A jest w czym wybierać: Piękny Jaś, czerwona kidney, czarna czy malinka. Te wszystkie rodzaje mogą znaleźć się w waszej zupie fasolowej. Wiele przepisów wspomina o zastosowaniu fasoli suchej i jej długim namaczaniu. Jednak możemy użyć również fasoli świeżej lub w zalewie z puszki. Fasolową możecie również urozmaicić o dodatek soczewicy i ciecierzycy.
Co do fasolowej? W tradycyjnej zupie z fasoli musi znaleźć się mięso. Najchętniej wybierane są wieprzowe żeberka oraz wędzony boczek. Jak zrobić zupę fasolową wegetariańską? Zamiast mięsa dodajcie do niej nieco sosu sojowego (doda smaku "umami") oraz odrobinę wędzonej papryki, która będzie imitowała smak boczku. W fasolowej nie może zabraknąć również włoszczyzny, czyli marchewki, pietruszki oraz selera.
Jak doprawić zupę fasolową? Oczywistym wyborem jest majeranek oraz ziele angielskie. Popularny w polskich zupach jest również liść laurowy. Zupie fasolowej nie zaszkodzi także odrobina rozmarynu lub kminku albo czarnego pieprzu.
Przepis na zupę fasolową – składniki:
- 240 g suchej fasoli czerwonej kidney lub Piękny Jaś
- 2,5 l czystej wody lub bulionu
- 200 g wędzonego boczku
- 250 g wieprzowych żeberek
- 1 opakowanie pomidorów pelati (bez skórki, w całości lub w kawałkach)
- marchew
- pietruszka
- korzeń selera
- 4-5 ziemniaków
- cebula
- 2 ząbki czosnku
- zioła: majeranek, rozmaryn i ziele angielskie
- sól, pieprz
Jak ugotować zupę fasolową – krok po kroku:
- Na ok. 24 godziny przed gotowaniem zupy fasolowej należy zalać w garnku zimną wodą fasolę Jaś.
- Po upływie 24 godzin należy odcedzić fasolę i przełożyć ją do garnka.
- Następnie przygotowujemy mięso. Żeberka rozkrawamy na kilka części i dodajemy do fasoli w garnku.
- Całość zalewamy wodą oraz solimy. Gotujemy do wrzenia, a następnie - już na mniejszym ogniu - gotujemy pod przykryciem przez ok. 80 minut.
- Włoszczyznę obieramy i oczyszczamy. Warzywa ścieramy na tarce z dużymi oczkami. Marchewkę możemy pokroić w talarki.
- Rozgrzewamy patelnię z tłuszczem.
- Kroimy boczek na drobną kostkę. Tak samo kroimy cebulę. Całość wykładamy na patelnię i podsmażamy. Dodajemy przeciśnięty przez praskę lub poszatkowany czosnek.
- Po podsmażeniu składników na patelni należy zaprawić je paroma łyżkami bulionu z garnka. Następnie całość dodajemy do gotującej się zupy fasolowej i mieszamy.
- Ziemniaki obieramy i oczyszczamy z ziemi (płuczemy pod bieżącą wodą. Następnie kroimy je w średnią kostkę i dodajemy do zupy na mniej więcej 30 minut przed końcem jej gotowania.
- Około 15-20 minut przed końcem gotowania dodajemy do zupy również starte na tarce warzywa i pomidory z puszki (te w całości można najpierw pokroić na kawałki dowolnej wielkości).
- Na samym końcu doprawiamy zupę ziołami oraz solą i pieprzem wedle uznania. Zupa fasolowa jest gotowa! Serwujemy gorącą.
Z fasoli możesz przygotować nie tylko fasolową. Zobacz nasz przepis wideo na kotlety z fasoli:
Jak podawać zupę fasolową?
Zupa fasolowa to uniwersalne danie, które możemy serwować na wiele sposobów. Popularne jest podawanie do zupy kawałka ulubionego pieczywa, jak w przypadku np. fasolki po bretońsku. Dodatkowo możemy podawać zupę z gęstą, kwaśną śmietaną. Do zupy fasolowej możemy również wkroić jajko ugotowane na twardo (zobacz: Jak ugotować jajko na twardo?).
Zachęcamy was do skorzystania z naszych rad oraz wskazówek przy przygotowaniu własnej zupy fasolowej. Życzymy wam powodzenia oraz smacznego.