Suszone grzyby to obowiązkowy składnik zarówno wigilijnego barszczu, jak i zwyczajnych potraw. Choć w zamian można wykorzystać pieczarki, które dostępne są przez cały rok, to właśnie borowiki, rydze i maślaki są ulubionymi gatunkami niemal każdego Polaka. Częstą metoda zatrzymania smaku i zapachu w pysznych grzybach na długie miesiące, jest suszenie. O tym, jak to zrobić, pisaliśmy w oddzielnym artykule: Jak suszyć grzyby? Powiemy wam jak najlepiej ususzyć wasze zdobycze w warunkach domowych. Ale jak je potem przechowywać, by praca nie poszła na marne?
Niegdyś grzyby trzymało się w płóciennych workach w kuchni. Ten sposób jednak nie jest najlepszym z kilku powodów. Po pierwsze, bardzo łatwo tracą swój aromat, a po ugotowaniu także i smak. Po drugie, wilgoć dostaje się do nich bez trudu, zatem mogą zacząć pleśnieć. Po trzecie, taki materiał to żadna ochrona przed szkodnikami. Mole spożywcze szybko znajdą sposób, by rozgościć się w środku. Wtedy grzyby będą się nadawały tylko do wyrzucenia.
Najlepszą metodą będzie zamknięcie ich w szczelnym pojemniku. Dobrze, by miał uszczelkę wokół rantu, dzięki czemu będziecie mieli pewność, że do środka nie dostanie się żadna wilgoć. Pojemnik powinien być zaciemniony tak, aby nie dopuszczać światła do jego wnętrza. Najlepiej sprawdzi się blaszany lub plastikowy. Ten drugi jednak może pochłaniać zapachy. Dobrym wyborem będzie naczynie wykonane ze szkła, ale musi być czymś oklejone lub owinięte, a przynajmniej schowane w szafce albo innym ciemnym miejscu. Do środka warto wsypać kilka ziaren ryżu, który dodatkowo zabezpieczy grzyby przed pochłanianiem ewentualnej wilgoci.
Znanym sposobem na zachowanie grzybów na dłużej jest ich mrożenie. Przygotowaliśmy na ten temat oddzielny artykuł: Jak mrozić grzyby? Zachowaj smak swoich jesiennych zdobyczy na dłużej. Chętnie też grzyby zamyka się w słoikach. Tuż po grzybobraniu warto przyrządzić marynowane grzyby. Jak to zrobić? Sprawdźcie nasze wideo.
Zobacz również: