Rogaliki drożdżowe są pyszne, dodają energii i kojarzą się z rodzinnym, domowym ciepłem. To jedne z tych słodyczy, które zdecydowanie warto nauczyć się robić samodzielnie, a nie kupować w piekarni. Nawet te zrobione przez najlepsze cukiernie nie będą smakować jak te domowe, wypełniające cudownym zapachem całą kuchnię! Rogaliki drożdżowe z marmoladą? Z serem? Czy z dżemem? Jakie wybierzecie?
Składniki:
Do miseczki pokrusz drożdże. Dodaj łyżkę mąki, szczyptę soli oraz odrobinę cukru i zalej ciepłym (ale nie gorącym!) mlekiem. Wszystko rozmieszaj i odstaw na 15 minut w ciepłe miejsce, aby drożdże zaczęły pracować. Masło rozpuść w garnku i odstaw, aby przestygło.
Mąkę wsyp do dużej miski, dodaj cukier i wbij jedno jajko. Następnie wlej przygotowany wcześniej zaczyn oraz roztopione masło i wszystko rozmieszaj dłonią. Ciasto powinno być elastyczne, jeśli jest za gęste, dodaj trochę wody, jeśli zbyt rzadkie – odrobinę wody. Wyrabiaj ciasto ręką, a potem uformuj z niego kulę, przykryj czystą ściereczką i odstaw na co najmniej 30 minut, aby wyrosło.
Po tym czasie rozbij wyrośnięte ciasto, zagnieć i przełóż na stolnicę. Podziel je na części i każdą rozwałkuj na spory prostokąt. Podziel go na kwadraty, a te na trójkąty. U podstawy trójkąta połóż łyżeczkę nadzienia i zwiń je, nadając kształt rogalika. Każdy z nich po wierzchu posmaruj roztrzepanym jajkiem. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza i piecz przez około pół godziny. Po upieczeniu i przestudzeniu polej lukrem lub posyp cukrem pudrem.
Zobacz nasz przepis na pyszne rogaliki z dżemem:
Składniki:
Do miski wsyp mąkę i cukier, wymieszaj. Wkrusz drożdże, wlej śmietankę i dodaj pokrojone na kawałki masło. Połącz wszystkie składniki dłonią i zagnieść ciasto. Następnie wstaw je do lodówki na co najmniej 30 minut.
Po tym czasie wyjmij ciasto z lodówki, podziel na 4 części i każdą z nich rozwałkuj na spory prostokąt. Wykrój kwadraty, a je podziel na trójkąty. U ich podstaw nakładaj łyżeczkę nadzienia i zawijaj, formując rogaliki. Wstaw je do piekarnika i piecz przez 30 minut w 180 stopni Celsjusza, aż będą rumiane.
Rogaliki drożdżowe z marmoladą to prawdziwy klasyk – chyba każdy zna ich smak. Marmolada to dobry wybór, ponieważ jest twarda i nie wypłynie ze środka podczas pieczenia. Rogaliki drożdżowe z dżemem też będą dobrym pomysłem – warto wybrać ten domowy, gęsty , o ulubionym smaku. Rogaliki z serem białym także będą bardzo smaczne, choć są mniej popularne. Wszystko zależy od Twoich upodobań!