Strucla makowa kojarzy nam się przede wszystkim ze Świętami Bożego Narodzenia. Można ją przygotować na każdą okazję – również wtedy, kiedy po prostu mamy ochotę na coś pysznego. Pachnąca drożdżowym ciastem strucla z makiem będzie smakować doskonale, gdy podamy ją i do kompotu z suszu, i do herbaty lub mleka. Jak zrobić struclę makową?
Składniki:
Przygotuj rozczyn: do miski rozkrusz drożdże, dodaj łyżeczkę cukru, łyżkę mąki i szczyptę soli, a następnie zalej ciepłym (ale nie gorącym!) mlekiem. Wszystko wymieszaj i odstaw w ciepłe miejsce, aby drożdże zaczęły pracować.
Mąkę przesiej do miski, wbij jajka, dodaj masło lub margarynę, wsyp cukier, a potem wlej rozczyn i wszystko zagnieć. Wyrabiaj ciasto, aż będzie elastyczne i dobrze połączone, w razie potrzeby dodaj trochę mąki lub wody. Następnie zagnieć kulę i odłóż ją w ciepłe miejsce na 40 minut. Po tym czasie rozwałkuj ciasto na spory prostokąt. Na prawie całej powierzchni (zostaw tylko 1-1,5 cm przerwę przy dłuższym brzegu) rozsmaruj masę makową. Zwiń ją w rulon, posmaruj po wierzchu roztrzepanym jajkiem i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 170 stopni Celsjusza. Piecz przez 40 minut, aż ciasto będzie rumiane. Po upieczeniu polej lukrem lub posyp cukrem pudrem. Strucla makowa z kruszonką także będzie dobrze smakować.
Składniki:
Mąkę przesiej przez sitko, dodaj sól i kawałki zimnego masła i wszystko razem posiekaj. Dodaj pokruszone drożdże, cukier, śmietanę, wbij jajka i wlej mleko. Szybko zagnieć ciasto, uformuj kulę i wstaw ją do lodówki na około 30 minut. Po tym czasie wyjmij je, podsyp i rozwałkuj na prostokąt. Na nim rozsmaruj masę makową (zostaw około 1-1,5 cm nieposmarowanego ciasta przy dłuższym brzegu). Całość zwiń w rulon, posmaruj roztrzepanym jajkiem i piecz przez 40 minut w około 180 stopni Celsjusza. Po upieczeniu polej lukrem lub obsyp cukrem pudrem. Strucla makowa z kruszonką również będzie bardzo smaczna.
Lubisz wypieki z makiem? Sprawdź również nasz przepis wideo na makowiec bez pieczenia:
Ze względu na to, że ciasto rośnie podczas pieczenia, strucla może pęknąć. Nie wpływa to oczywiście na jej smak, ale taki wypiek nie prezentuje się zbyt ładnie. Czy można temu zaradzić? Można spróbować! Ciasto możesz zawinąć w pergamin (nie zawijaj go zbyt ciasno!). Można także ponakłuwać struclę przed upieczeniem, by powietrze łatwiej uchodziło. Niestety czasami i te sztuczki mogą nie zadziałać. Wtedy niestety trzeba pogodzić się z pęknięciem i na przykład polać ciasto obficie lukrem.