Mrożone owoce - jak je wykorzystać? Znamy kilka świetnych sposobów

Mrożone owoce ratują nasze wypieki i desery, gdy przygotowujemy je poza sezonem. Zachowują one naturalny smak w przeciwieństwie do tych pasteryzowanych. Jak używać mrożonych owoców? Co z nich przygotować?

Mrożone owoce można przygotować samodzielnie na zapas. Warunkiem ich przechowywania jest oczywiście wolna przestrzeń w zamrażalniku. Jeśli mamy taką możliwość, możemy w woreczkach zamrozić jagody, maliny lub borówki, a także pokrojone w kawałki większe owoce, i korzystać z nich poza sezonem. Zachowują one większość właściwości odżywczych.

Mrożone owoce do ciasta – czy rozmrażać je?

Zdecydowanie tak! Jeśli wmieszamy do ciasta zamrożone owoce, efektem końcowym naszego pieczenia może być zakalec. Wszystkie składniki, których używamy do wypieków powinny mieć podobną temperaturę – mrożone owoce najlepiej więc wyjąć wcześniej i rozmrozić, aby zdołały się trochę ogrzać.

Czy mrożone owoce można zalać galaretką?

Tak! Jeśli upieczone ciasto planujemy przyozdobić owocami w galaretce, możemy użyć ich bez rozmrażania. To doskonały sposób, by owoce wyglądały jak świeże – nie traciły swojej barwy i jędrności. Należy jednak pamiętać, żeby przygotować galaretkę z nieco mniejszej ilości wody, ponieważ gdy owoce się rozmrożą, będzie ich więcej.

Mrożone owoce - przepisy

Shake z mrożonych owoców

Składniki:

  • szklanka mrożonych owoców (np. truskawek, malin, jagód; mogą być także wymieszane),
  • 3/4 szklanki mleka (może być mleko roślinne) lub jogurtu,
  • opcjonalnie cukier lub miód do dosłodzenia

Shake z mrożonych owoców - przygotowanie:

Do kielicha blendera lub misy malaksera wsypujemy mrożone owoce. Blendujemy je na gładką masę, wlewamy mleko, mieszamy i ewentualnie dosładzamy cukrem. Podajemy od razu.

Zdrowe lody borówkowe z bananami

Składniki:

  • szklanka mrożonych borówek,
  • 2 mocno schłodzone banany,
  • opcjonalnie miód do dosłodzenia

Lody borówkowe z bananami - przygotowanie:

Mrożone borówki oraz schłodzone banany blendujemy na gładką masę. Jeśli jest za mało słodka, dodajemy odrobinę miodu lub cukru. Podajemy od razu.

Zobacz również nasz przepis wideo na domowe lody jogurtowo-owocowe:

Zobacz wideo

Mrożone owoce pod kruszonką

Uwaga! Mrożone owoce przed zapieczeniem pod kruszonką należy rozmrozić i odsączyć. Jeśli tego nie zrobimy, woda i sok z owoców zaburzą proporcje kruszonki i zniszczy się jej struktura.

Składniki:

  • 2 szklanki rozmrożonych i odsączonych owoców (np. truskawek, jagód, gruszek),
  • pół szklanki cukru,
  • pół kostki zimnego masła,
  • szklanka mąki pszennej,
  • odrobina oleju rzepakowego

Mrożone owoce pod kruszonką - przygotowanie:

Mąkę pszenną wysyp na stolnicę lub do miski. Dodaj masło (pokrojone wcześniej na kawałki) oraz wsyp cukier. Połącz składniki, siekając je nożem lub szybko rozcierając palcami w taki sposób, aby powstały grudki o różnej wielkości. Dno naczynia żaroodpornego lub kokilek posmaruj niedużą ilością oleju (rozprowadź go pędzelkiem). Rozmrożone i odsączone owoce rozsyp równomiernie w naczyniu, a na nie wyłóż warstwę kruszonki. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni Celsjusza i piecz przez około 15-20 minut, aż kruszonka się przypiecze, a owoce puszczą sok. Podawaj na ciepło.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.