Ciasto na krokiety to oczywiście takie samo ciasto jak na naleśniki – dopiero gdy przyrządzimy naleśniki z nadzieniem, obsmażamy je i przyrządzamy krokiety do barszczu czerwonego. Ile nerwów potrafi jednak napsuć kiepskie ciasto, przez które naleśniki rwą się lub są za suche i pękają. Jak zrobić ciasto na krokiety? Podpowiadamy!
Naleśniki na krokiety - przepis
Składniki:
- 1,5 szklanki mąki pszennej,
- 3/4 szklanki wody,
- 2 niepełne szklanki tłustego mleka,
- 1 spore jajko,
- 3 łyżki oleju,
- szczypta soli,
- olej do smażenia
Naleśniki do krokietów – przygotowanie
Jajko roztrzep z solą, przy użyciu trzepaczki. Następnie powoli wlej mleko, dodaj połowę ilości wody, olej i powoli wsypuj mąkę. Cały czas mieszaj – rózgą albo mikserem – aby w masie nie było grudek. Dodaj pozostałą wodę, jeżeli przygotowane ciasto jest zbyt rzadkie. Powinno mieć lejącą się, niezbyt gęstą konsystencję. Na patelni rozgrzej odrobinę oleju. Niewielką porcję ciasta naleśnikowego rozprowadź na patelni i smaż naleśniki po obu stronach. Po usmażeniu kładź na sobie, by zachowały ciepło i były wciąż wilgotne.
Sprawdź również nasz przepis na pyszne, złociste krokiety jajeczne:
Ciasto na naleśniki do krokietów, które nie pęka
Jak zrobić takie ciasto naleśnikowe do krokietów, by nie pękało podczas zwijania? Mamy dla Was kilka wskazówek. Mamy nadzieję, że pomogą podczas przedświątecznego kucharzenia!
Ciasto na krokiety – wskazówki:
- Pamiętaj, że ciasto powinno mieć dobrą konsystencję. Nie może być zbyt gęste. Jeśli widzisz, że nie jest wystarczająco rzadkie, nie patrz na proporcje w przepisie, ale dolej odrobinę więcej wody lub mleka. Konsystencja powinna przypominać śmietankę 30%.
- Sprężystości ciastu nadadzą jajka. Pamiętaj, że jajko jajku nierówne – jeśli używasz tych najmniejszych, lepiej wbij dwa. Pamiętaj, by je dobrze roztrzepać!
- Dobrze rozmieszaj ciasto naleśnikowe. Nie powinno być w nim żadnych grudek!
- Dodaj odrobinę oleju do ciasta, ale nie zapomnij też o tym na patelni. Nie chodzi o to, by smażyć naleśniki w głębokim tłuszczu, ale o to, by zawsze było go trochę na patelni podczas smażenia.
- Dobrze rozlej ciasto – nie chodzi o to, by usmażyć grube placki, ale cienkie naleśniki. Rozprowadź ciasto na całej powierzchni patelni.
- Nie smaż naleśników na największym palniku. Pamiętaj też, by nie używać ciągle najsilniejszego płomienia. Szybko w tym wypadku nie znaczy dobrze – naleśniki będą się przypalać i przywierać. Lepiej wybrać mniejszy palnik, mniejszy płomień i smażyć je chwilę dłużej.
- Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz! Przed świętami przygotuj naleśniki kilkukrotnie. Można je zrobić na tyle różnych sposobów, na słodko i na słono, że na pewno nie znudzą się ani Tobie, ani domownikom. Trening czyni mistrza – jeśli trochę poćwiczysz, zdobędziesz umiejętność szybkiego ocenienia, czy ciasto ma idealną konsystencję i czy to już ten właściwy moment, przy przewrócić naleśnik na drugą stronę. I krokiety na Wigilię wyjdą idealne!
Może cię również zainteresować: