Co zrobić, żeby pierś z kurczaka nie smakowała jak tektura i nie była sucha? Mamy kilka porad

Pierś z kurczaka to jedna z bardziej lubianych części tego mięsa. Przygotowuje się ją prosto i zybko. Ale przez to, że ma niewiele tłuszczu, bardzo łatwo ją przesuszyć. Co zrobić, by była soczysta i pyszna? Oto kilka wskazówek.

Soczysta i apetyczna pierś z kurczaka

Pierś z kurczaka idealnie nadaje się zarówno do dań obiadowych, jak i do sałatek (zobacz: Sałatka z ryżem i kurczakiem - prosto i smacznie) oraz przekąsek w ciągu dnia. Poza okazjonalnym wycięciem kilku chrząstek czy błonek, w zasadzie nie trzeba jej w żaden sposób przygotowywać do obróbki.

Problem sprawia jednak samo pieczenie czy smażenie, które niekiedy powoduje, że mięso staje się twarde i suche. Wiele osób również zarzuca piersi z kurczaka to, że jest bez smaku lub 'smakuje jak tektura'. Jak sprawić, by pierś z kurczaka była soczysta i apetyczna?

Od początku - dobre mięso

Dobre mięso nie potrzebuje dużo przypraw ani specjalnej obróbki. Jeśli więc wybierzecie świeżą pierś z kurczaka, to już połowa sukcesu. Jak wybrać dobrą pierś z kurczaka? Sprawdźcie nasz artykuł o tym, na co zwracać uwagę w sklepie.

Nawet krótkie marynowanie zrobi robotę

Aby pierś z kurczaka nie była bez smaku, warto ją zamarynować. W przypadku kurczaka nawet 10-minutowe marynowanie sprawi, że przyprawy wnikną w głąb mięsa, a danie będzie bardziej bogate w smaku. Dobrze jednak poświęcić na to więcej czasu - godzinę lub dwie - dzięki temu pierś z kurczaka będzie naprawdę porządnie przyprawiona. Zobacz również: Jak zrobić marynatę do kurczaka?

Sposób obróbki i czas

Mięso z kurczaka nie potrzebuje długiego smażenia czy pieczenia. To właśnie przeciąganie czasu zdjęcia piersi z patelni albo blaszki sprawia, że jest twarda i sucha.

Smażenie to szybki proces, wystarczy ustawić patelnię na średnim gazie i podgrzewać pierś po kilka minut z obu stron, aż stanie się rumiana. Naczynie musi być już dobrze rozgrzane, ponieważ wtedy zewnętrzna strona mięsa szybko się zetnie i "uwięzi" wewnątrz wodę, a pierś będzie soczysta. Czas smażenia zależy od grubości mięsa. Warto przyjrzeć mu się podczas smażenia - na boku można zauważyć, jak kolor zmienia się pod wpływem ciepła. Jeśli biała część dojdzie do połowy grubości, można przewrócić kawałek na drugą stronę.

Jeśli chodzi o pieczenie, powinno się stosować tę samą zasadę, co w przypadku smażenia - włożyć mięso do rozgrzanego piekarnika. Temperatura nie powinna być zbyt wysoka ani zbyt niska. Optymalna to 180 stopni Celsjusza. W takich warunkach, piersi w kurczaka wystarczy 25-30 minut.

Jeśli zdarzy wam się przypalić blachę podczas pieczenia, sprawdźcie jak ją doczyścić. Wystarczy prosta w przygotowaniu pasta.

Zobacz wideo

Mięso musi odpocząć

To coś, o czym wiele osób wciąż zapomina. Po usmażeniu czy upieczeniu pierś, tak samo, jak inne mięsa, powinna poleżeć przez 7-10 minut. W tym czasie soki równomiernie rozprowadzają się po całym kawałku i nie wypływają nadmiernie podczas krojenia. Dzięki temu mięso, które trafia na wasze talerze jest soczyste.

Aby pierś była idealnie soczysta, warto zastosować kilka trików:

  • Temperatura pokojowa: Mięso, które trafia do obróbki nie powinno być zimne. W przeciwnym razie, zrobi się nierównomiernie - z zewnątrz może się przypalić, a w środku nadal będzie surowe.
  • Odpowiednie cięcie: Jeśli przygotowujecie pierś z kurczaka w kawałkach lub plastrach, warto ciąć ją w poprzek włókien. Sprawi to, że mięso będzie miało delikatniejszą strukturę.
  • Nakrycie mięsa: Można to zrobić pokrywką, folią aluminiową, zawinąć je w pergamin, rękaw do pieczenia albo schować w sosie lub pod warzywami, które przyrządzacie wraz z nią. Swoistym nakryciem może być także skóra na piersi, będzie stanowiła izolację i jednocześnie natłuści powierzchnię kurczaka.
  • Nasączanie: Jeśli z piersi wypłynęło sporo soków, warto przechylić lekko naczynie, zebrać je łyżką i kilkukrotnie polać mięso. Tak samo można zrobić z tłuszczem, ale pierś będzie wtedy - cóż - tłustsza.
  • Nie dociskanie: Poprzez przyciskanie piersi do patelni czy blaszki, woda z jej wnętrza wydostaje się na zewnątrz. Zatem nici z soczystego kurczaka.
  • Cierpliwość: Jeżeli stronę, która już zaczęła się ścinać przełożycie na górę, przerwiecie proces dochodzenia, a obróbka zajmie dłużej i przez to może doprowadzić do przesuszenia mięsa. Lepiej zmienić stronę dopiero wtedy, gdy dolna się już zarumieni.

Zobacz również:

Więcej o: