Mojito - jak zrobić słynnego drinka z rumem? [PRZEPIS]

Mojito to jeden z najpopularniejszych i najbardziej lubianych drinków. Przygotowanie go to umiejętność, którą warto posiąść. Jeśli więc swoim gościom chcesz podać coś innego niż piwo z sokiem lub wino, sprawdź, jak zrobić mojito i przygotuj je na imprezę. Będzie doskonałe na sylwestra, ale także na inne okazje.

Mojito – drink. Co warto o nim wiedzieć?

Mojito pochodzi z Kuby, a jego historia prawdodpodobnie sięga nawet XVI wieku. Pierwowzór dzisiejszego mojito miał być ulubionym napojem pewnego angielskiego kapitana. Mojito, które znamy obecnie było ponoć bardzo lubiane przez słynnego pisarza – Ernesta Hemingwaya. Doskonale rozumiemy, dlaczego obaj panowie tak cenili smak tego koktajlu! Czy to serwując mojito, czy zamawiając je w barze, trzeba pamiętać o poprawnej wymowie jego nazwy. Wyraz należy czytać „mohito” (słowo pochodzi z języka hiszpańskiego), nie „mojito” czy „modżajto”!

Mojito – drink. Skład

Składniki tego napoju to rum, sok z limonki, cukier trzcinowy, woda gazowana i mięta. Przygotujesz go więc z produktów dostępnym w każdym sklepie! Trochę problematyczne może być wybieranie alkoholu do tego drinka. Jaki rum do mojito należy wybrać? Podpowiadamy!

Rum do mojito – jakiego użyć?

W klasycznej wersji do mojito używany jest biały rum – właśnie taki drink dostajemy w barach i pubach. Można go jednak przygotować również z ciemnym rumem, jednak należy pamiętać, że wówczas smak drinka bez wątpienia się zmieni – będzie bardziej intensywny i karmelowy, a alkohol będzie mocniej wyczuwalny. To jednak ciekawa wariacja na temat mojito – jeśli chcesz co nieco „podkręcić” klasyczną wersję, użyj ciemnego rumu bez obaw!

Mojito – przepis

Jeśli już uzupełniliście wiedzę na temat mojito, warto spróbować przygotować go samodzielnie! Wbrew pozorom to wcale nie jest trudne zadanie. Czego będziesz potrzebować?

Mojito – drink. Składniki (na 2 drinki):

  • 80 ml białego rumu,
  • 15 listków świeżej mięty,
  • 1 limonka,
  • 4 łyżki brązowego cukru,
  • 100 ml wody gazowanej,
  • kruszony lód

Jak zrobić mojito?

Przygotuj dwie wysokie szklanki. Limonkę pokrój na ćwiartki i włóż je do szklanek. Opłukane w wodzie liście mięty dodaj do szklanek i ugnieć razem z cząstkami limonki, tak, aby ta puściła sok, a aromat mięty był intensywny. Następnie do każdej wsyp po 2 łyżki brązowego cukru, wlej po 40 ml białego rumu. Uzupełnij je wodą gazowaną – do każdego drinka wlej jej ok. 50 ml. Wszystko wymieszaj dokładnie, by płyny się połączyły, a potem dodaj pokruszony lód. Podawaj od razu, szklankę z mojito możesz przyozdobić plasterkiem limonki i gałązką mięty.

Jak zrobić mojito bez alkoholu?

Drink mojito można przyrządzić również w wersji bezalkoholowej – to doskonała wiadomość dla wszystkich, którzy nie mogą pić go z procentami. W przepisie na mojito bez alkoholu wystarczy pominąć biały rum. By aromat drinka był mocniejszy, warto dodać trochę więcej mięty i limonki. Mojito można także przygotować ze słodkiego gazowanego napoju o smaku cytrusowym. Warto wtedy ograniczyć cukier i limonkę lub dodać trochę więcej wody gazowanej, by drink nie był aż tak słodki.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.