Jak odetkać zapchany zlew, kiedy nie masz specjalnych środków? Wykorzystaj produkty, które masz już w kuchni

Na pewno niejeden raz podczas pracy w kuchni zdarzyło się, że od ilości nagromadzonego jedzenia lub tłuszczu zatkał się wam zlew. Najlepszym sposobem do rozpuszczenia takiego zatoru byłyby środki chemiczne, w postaci granulek lub żelu. Są jednak też inne metody, do których można wykorzystać produkty lub przedmioty będące na wyposażeniu każdego domu. Jak odetkać zapchany zlew, gdy nie macie specjalnych preparatów? Oto nasz poradnik.

Jak odetkać zapchany zlew? Spróbuj środków mechanicznych

Uniwersalnym pomocnikiem w przypadku zapchanego zlewu jest przepychacz do rur. Jego budowa oraz sposób działania są bardzo proste, przykładamy kielich do otworu i naciskamy kilka razy. Powtarzamy tę czynność, aż upewnimy się, że zlew został odetkany i woda swobodnie spływa przez rury. Najlepiej mieć osobne przepychacze do łazienki oraz do kuchni.

Jak odetkać zapchany zlew? Wykorzystaj sodę i ocet

Do kolejnego sposobu potrzebna będzie soda oczyszczona oraz ocet. Najpierw należy zagotować wodę i wlać ją do rur, by mogła w pewnym stopniu rozpuścić zalegający brud. Następnie wsypujemy szklankę sody oczyszczonej do odpływu i czekamy. Po kilku minutach wlewamy szklankę octu, by doszło do reakcji chemicznej z sodą. Zatykamy odpływ i czekamy około 15 minut. Następnie możemy po raz kolejny zagotować pewną ilość wody i wlać ją do rur, by je przepłukać po zastosowaniu mieszanki sody i octu.

Trzy praktyczne myki z użyciem sody oczyszczonej. Sprawdź, do czego może Ci się przydać:

Zobacz wideo

Jak odetkać zapchany zlew? Sprawdź syfon

Jeśli wcześniejsze sposoby zostały wypróbowane i zawiodły, najpewniej trzeba będzie przeczyścić syfon. Jest to ta część instalacji znajdująca się pod zlewem. Do jego demontażu najlepiej zaopatrzyć się w grube gumowe rękawice i kosz lub wiadro, by postawić pod zlewem. Resztki wody lub jedzenia mogą wciąż być w rurach, a nie chcemy, by rozlały się one po naszej kuchni. Syfon stanowi bardzo ważny element instalacji wodnej. Dzięki temu, że część wody zostaje w nim zatrzymana, gazy z instalacji ściekowej nie przedostają się przez odpływ do domowych pomieszczeń. Dbanie i czyszczenie, by był drożny, jest istotne dla jego prawidłowego funkcjonowania.

Zapchany zlew kuchenny. Co zrobić, by zlew się nie zatykał?

Co robić, żeby w przyszłości zlew się nie zatykał? Pamiętajmy, by nie wrzucać do niego jedzenia, szczególnie obierków z ziemniaków czy fusów po kawie. Nie wlewajmy również żadnych tłuszczów, gdyż są one jedną z najczęstszych przyczyn powstawania w rurach trudnych do usunięcia zatorów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.