Na jaką wodę wrzucać mięso, by zrobić doskonały rosół? Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcecie uzyskać

Rosół to chyba najbardziej klasyczna polska zupa. Mimo że bywa dość regularnie w niemal każdym domu, jego przygotowanie wciąż wzbudza sporo emocji. Jedną z problematycznych kwestii jest to, czy mięso wkładać do gorącej, czy do zimnej wody. Sprawdzamy, jak to jest.

Tekst po raz pierwszy opublikowaliśmy w listopadzie 2021.

Remedium na gorszy humor, osłabioną odporność i syndrom dnia następnego. Trudno wyobrazić sobie życie bez pysznego, odżywczego rosołu. Wprawione gospodynie i gospodarze mają już swoje sposoby na przyrządzenie perfekcyjnej zupy z kury. Problem w tym, że metod jest całe mnóstwo i mogą nieźle namieszać w głowach osób, które nie mają doświadczenia w gotowaniu rosołu. 

Jedna z najczęstszych wątpliwości pojawia się już na samym początku gotowania. Do jakiej wody powinno się dodawać mięso - gorącej czy zimnej? By odpowiedzieć na to pytanie, należy zastanowić się, na jakim efekcie wam zależy.

Mięso włożone do gorącej wody

Najpierw zagotowaliście wodę, a później dodajecie do niej mięso? Ta metoda sprawdza się szczególnie wtedy, gdy głównym celem jest wykorzystanie mięsa. Przez to, że nie jest długo gotowane, zachowuje swój smak i soczystość. Jeśli używając tej metody, z rosołu wylejecie wodę i zastąpicie ją świeżą, będzie bardzo klarowny. Zamiast wymieniać wody, można go także odszumować, czyli pozbyć się brązowej pianki ze ściętego białka. Zawsze jest jednak szansa, że niewielkie resztki pozostaną w wywarze.

Zobacz wideo Zobaczcie także co zrobić, gdy wasza zupa jest zbyt tłusta. Oto prosty myk

Mięso włożone do zimnej wody

Jeśli mięso zalejecie zimną wodą, będzie się dłużej gotowało. Co za tym idzie, kura będzie bardziej sucha, ale jednocześnie odda więcej soków do wywaru. Rosół będzie zatem bardziej aromatyczny i bogaty w smaku. O tym, do czego użyć mięsa z rosołu, przeczytacie tu: Jak dobrze wykorzystać mięso, które zostało z rosołu? Mamy kilka prostych i pysznych patentów!

W przypadku gotowania rosołu od zimnej wody, ten może być nieco mniej klarowny. Jest jednak kilka sposobów, by wydobyć z niego przejrzystość. Przede wszystkim zbierajcie szumowiny, gdy się pojawią. Ważna jest też 'moc' gotowania. Wywar powinien tylko lekko 'mrugać', a nie wrzeć.

Jeśli macie więcej wątpliwości związanych z przygotowaniem idealnego rosołu, sprawdźcie nasze osobne artykuły:

Więcej o:
Copyright © Agora SA