Jak przystało na danie kuchni regionalnej, na placki moskole (niekiedy także „moskale”, „moskaliki”) nie ma jednego słusznego przepisu – różni się on w poszczególnych regionach, a także rodzinach. Wszyscy jednak przygotowują je z ugotowanych ziemniaków oraz mąki. Kwestią sporną jest jedynie dodatek jajek, drożdży, zsiadłego mleka lub proszku do pieczenia.
Ponoć dawno temu moskole przygotowywane były z mąki żytniej lub owsianej, ale obecnie zawsze ich bazą są ziemniaki. Moskole w podstawowej wersji, złożone tylko z ziemniaków, mąki pszennej i soli były pożywieniem biedniejszych górali. Dziś to doskonały pomysł na danie w duchu zero waste – nie wyrzucaj nadmiaru ugotowanych ziemniaków, ale przygotuj pyszne moskole!
Składniki:
Ugotowane ziemniaki dokładnie utłucz tłuczkiem lub przeciśnij przez praskę. Dodaj do nich mąkę pszenną, a także jajko lub zsiadłe mleko, jeśli chcesz przyrządzić moskole z ich dodatkiem. Wszystko dokładnie wymieszaj dłońmi, a potem uformuj kulki i spłaszcz je na kształt owalnego kotleta. Moskole najlepiej smażyć na patelni bez tłuszczu, aż będą brązowe, po kilka minut po obu stronach.
Zobacz również nasz przepis na bieszczadzkie fuczki. Jest idealny dla fanów klasyków.
Składniki:
Przygotuj rozczyn drożdżowy: drożdże pokrusz do miseczki, dodaj łyżkę mąki, sól i cukier, a potem zalej szklanką ciepłego mleka (uwaga! Mleko nie może być gorące!). Odstaw na 10 minut, by rozczyn podwoił swoją objętość. W tym czasie utłucz ziemniaki tłuczkiem lub przeciśnij przez praskę. Potem dodaj rozczyn, wbij jajko, wszystko dokładnie wymieszaj i zagnieć. Ciasto powinno mieć jednolitą konsystencję. Piekarnik rozgrzej do 200*C, blachę wyłóż papierem do pieczenia. Uformuj płaskie kotleciki i rozłóż na blasze. Piecz, aż będą rumiane po obu stronach.
Moskole to potrawa, którą można podawać na wiele różnych sposobów. Moskole z bryndzą, bundzem lub po prostu twarożkiem albo sosem serowym to bardzo smaczne połączenie. Placki te są również bardzo smaczne z różnymi sosami – na przykład sosem grzybowym lub pieczeniowym, można też podawać je jako dodatek do mięsnego gulaszu. Osobom, które wolą proste dodatki, polecamy moskole z masłem czosnkowym lub polane tłuszczem i skwarkami albo podsmażoną cebulką. Warto wiedzieć, że moskole są bardzo smaczne zarówno na ciepło, jak i na zimno – mogą stać się smakowitą przekąską na wynos!