Kopytka na słodko najczęściej podawane są z serem białym, cukrem i śmietaną. Na słono zwykle serwuje się je ze skwarkami lub duszoną cebulką. To sprawdzone połączenie, które mało komu nie smakuje. Kopytka można przygotować z ugotowanych ziemniaków pozostałych po wczorajszym obiedzie – nawet nie myśl więc o ich wyrzucaniu i przygotuj pyszne kopytka z twarogiem! Jak to zrobić? Zapraszamy po przepis!
Składniki:
Ziemniaki utłucz tłuczkiem lub przeciśnij przez praskę, przełóż je do dużej miski. Wsyp mąkę pszenną, wbij jajko, dodaj pokruszony twaróg i odrobinę soli. Wszystkie składniki połącz i zagnieć, jeśli będzie zbyt luźne i klejące, dodaj więcej mąki. Podziel ciasto na części, każdą z nich rozwałkuj na długi wałek i krój po skosie kawałki o długości 2-3 cm.
Tak przygotowane kopytka gotuj we wrzątku z dodatkiem odrobiny cukru i soli, aż wypłyną na powierzchnię. Kopytka podawaj na słodko (ze śmietaną i cukrem) lub na słono (z zeszkloną cebulką lub skwarkami i tłuszczem).
Wskazówka: Jeśli chcesz przygotować kolorowe kopytka, możesz to zrobić bez dodawania sztucznych barwników! Wystarczy wykorzystać kolory natury! Różowe kopytka powstaną po dodaniu soku z buraków lub wody (najlepiej bez przypraw), w której był gotowany burak. Piękną zieloną barwę otrzymasz, dodając 3-4 łyżki zblendowanego szpinaku. Kopytka będą pomarańczowe, jeśli np. 200 g ziemniaków wymienisz na 200 g puree z dyni. Kopytka w kolorze żółtym powstaną, gdy wsypiesz do nich trochę kurkumy.
Sprawdź także nasz przepis na szare kluski. łatwe w przygotowaniu, a jakie pyszne!
Kluski leniwe z serem to potrawa bardzo podobna do kopytek. Jedyną różnicą jest to, że do ich przygotowania nie używa się ziemniaków, ale mąki, jaj i twarogu. Kluski leniwe znane są także jako pierogi leniwe – przygotowuje się je z tych samych składników, ale w wypadku leniwych wszystko łączy się razem, a wypadku pierogów, osobno przygotowuje ciasto i farsz. I na tym właśnie polega lenistwo zawarte w nazwie! Jak zrobić kluski leniwe z serem? Sprawdź!
Składniki:
Do miski pokrusz twaróg, a następnie wbij do niego jajka. Dodaj odrobinę soli i cukru, a potem wsyp mąkę pszenną. Wszystkie składniki wymieszaj i połącz, jeżeli ciasto jest zbyt rzadkie dodaj więcej mąki, a jeśli zbyt gęste – odrobinę wody. Zagnieć kulkę, podziel ją na części, a potem każdą z nich uformuj w długi wałek. Pokrój go na kawałki o długości 2-3 cm. Gotuj je we wrzątku z dodatkiem soli i cukru, aż wypłyną na powierzchnię wody. Podawaj je na gorąco z bułką tartą podsmażoną na maśle, cynamonem lub śmietaną i cukrem.