Trudno sobie wyobrazić, by pączki pozostały jeszcze następnego dnia. Zwykle rzucamy się na nie całymi rodzinami i zjadamy całe zapasy. Jeśli jednak zamierzacie zrobić ich większą liczbę i pałaszować również przez kolejne dni, ten artykuł jest dla was.
Co zrobić, aby pączki były dłużej świeże?
Do przygotowania pączków używa się ciasta drożdżowego. To taki rodzaj ciasta, który najlepiej zjadać od razu po upieczeniu. W przeciwnym razie łatwo wysycha i po pewnym czasie wypieki stają się twarde i niezbyt apetyczne. Aby tego uniknąć i jak najbardziej przedłużyć świeżość ukochanych pączków, warto wprowadzić do przepisu pewne modyfikacje. Część mąki należy zastąpić gotowanymi ziemniakami, zaś zamiast mleka dobrze jest użyć jogurtu. Dodatki te sprawią, że ciasto na pączki będzie nieco cięższe niż to klasyczne. Ale dzięki temu będzie bardziej wilgotne, a woda nie ucieknie z nich tak łatwo. Jak je zrobić?
Pączki długo świeże - przepis
Składniki:
- 200 g mącznych ziemniaków
- 500 g mąki pszennej
- 80 g miękkiego masła
- 50 ml jogurtu naturalnego
- 25 g świeżych drożdży
- 3 duże jajka
- 60 g drobnego cukru
- 1/2 łyżeczki aromatu waniliowego
- łyżka spirytusu
Dodatkowo:
- konfitura owocowa lub inny rodzaj nadzienia
- tłuszcz do głębokiego smażenia (smalec lub olej rzepakowy)
Pączki długo świeże - sposób przygotowania:
- Ziemniaki obieramy, gotujemy do miękkości, a następnie dokładnie rozbijamy tłuczkiem bądź przeciskamy przez praskę. Dodajemy pokrojone w kostkę masło i mieszamy, aż masa stanie się jednolita. Odstawiamy do ostygnięcia.
- Jogurt delikatnie podgrzewamy, dodajemy do niego rozkruszone drożdże i odrobinę cukru. Dokładnie mieszamy, po czym dodajemy łyżkę mąki i raz jeszcze łączymy składniki. Zaczyn odstawiamy na kilka minut, aż zacznie się pienić.
- Następnie do ziemniaków dodajemy przesianą mąkę, zaczyn, jajka, cukier i aromat waniliowy. Całość zagniatamy na elastyczne ciasto, w połowie drogi dodając także spirytus. Odstawiamy je pod przykryciem w ciepłe miejsce na 1-2 godziny, by urosło.
- Gotowe ciasto dzielimy na części - każda z nich będzie osobnym pączkiem. Formujemy z nich okrągłe placuszki, do środka każdego nakładamy po porcji nadzienia, zlepiamy dokładnie i wyrównujemy powierzchnię. Układamy je na stolnicy i przykrywamy ściereczką. Ponownie odstawiamy do wyrośnięcia, tym razem na 30 minut.
- Każdego pączka wkładamy ostrożnie na rozgrzany tłuszcz i smażymy na średnim ogniu z obu stron na rumiano.
- Ostudzone pączki dekorujemy wedle uznania.
Jeśli znudziły wam się klasyczne posypki z cukru pudru albo zwyczajne polewy, przygotujcie pączki w wersji galaktycznej. Sprawdźcie nasze wideo.
Trik, by przedłużyć świeżość pączków jeszcze bardziej
By pączki pozostały długo świeże, poza użyciem ziemniaków oraz jogurtu, warto oblać je lukrem. Gdy zastygnie, będzie tworzył dodatkową warstwę, która uchroni smakołyki przed nadmierną utratą wilgoci. Jak zrobić lukier? Oto prosty i szybki przepis na doskonałą polewę.
Zobacz także: