Opłatek na tort, czyli dekoracja nie tylko z kremu i masy cukrowej

Opłatek na tort to jeden z ważniejszych trendów w cukiernictwie. Dzięki niemu najzwyklejsze ciasto może zyskać nowe oblicze, dostosowane specjalnie do jubilata i jego upodobań. Opłatki na torty bywają najróżniejsze. Co trzeba o nich wiedzieć?

Opłatki na tort – co to takiego?

Opłatek na tort to wydruk na jadalnym papierze waflowym (przypominającym nieco opłatek) przedstawiający dowolny rysunek, a nawet zdjęcie. Do drukowania używane są bezpieczne tusze spożywcze, dzięki którym nie należy się obawiać o bezpieczeństwo spożycia wypieku przyozdobionego takim opłatkiem. Opłatki na tort są popularne zwłaszcza jako dekoracja tortów dla dzieci, ale niekiedy decydują się na nie także dorosłe osoby. To doskonały pomysł zarówno na tort z postaciami z kreskówek dla Twojego dziecka, jak i z żartobliwą grafiką dla kolegi czy koleżanki z pracy.

Jak zrobić opłatek na tort?

Niestety przygotowanie opłatka na tort w domowych warunkach nie jest raczej możliwe, ze względu na konieczność pozyskania odpowiedniego sprzętu, cieniutkiego jadalnego papieru oraz tuszów. Wiele cukierni – stacjonarnych i internetowych – wykonuje takie ozdoby na zamówienie. Gdzie zamówić opłatek na tort? Najlepiej u producenta, do którego masz zaufanie lub poleconego przez znajomych. Warto dobrze poszukać i spróbować wyszukać zdjęcia i opinie nadesłane przez faktycznych klientów, aby znaleźć usługodawcę najwyższej jakości. Zwłaszcza jeśli życzysz sobie tort z opłatkiem ze zdjęciem jubilata!

Zobacz wideo Zobacz również, jak zrobić tort w nieco innej wersji. Oto przepis na tort z makaronu.

Opłatki na torty – jak ich używać?

Zamówienie

Zanim zamówisz opłatek na tort, zwróć uwagę na jego wymiar oraz planowany rozmiar ciasta. Opłatki zwykle sprzedawane są w formatach A4 lub A3, a klient własnoręcznie wycina pożądany kształt w domu. Warto jednak uzyskać informację z konkretnego sklepu, ponieważ źle dopasowany obrazek może zepsuć cały efekt!

Dekoracja

Usługodawcy przekazują zwykle dokładnie wytyczne użycia wydrukowanego opłatka. Większość tego typu produktów należy położyć na upieczonym i wstępnie przyozdobionym torcie od kilku do jednej godziny przed podaniem, a następnie przechowywać w lodówce. Z czasem dekoracja lepiej przystosowuje się do kształtu i powierzchni ciasta oraz nabiera żywszych kolorów. Nie zaleca się umieszczania tego typu ozdób na tortach z kremem o dużej zawartości wody – opłatek może rozmoknąć, a wydrukowany obrazek nieestetycznie się rozmazać. Bezpieczniejsze są kremy tłuste – na przykład krem maślany – na których nadruk będzie lepiej wyglądał. Jeśli mamy duże obawy o estetykę wydruku, można zaopatrzyć się w specjalny żel spożywczy i pokryć nim położony opłatek. Żel jest przezroczysty, a jego zadaniem jest utrwalenie obrazka i wyostrzenie kolorów.

Krojenie i spożywanie

Tort z opłatkiem kroi się bez większych problemów – należy pamiętać tylko o dobrze naostrzonym nożu i wbić jego czubek w dekorację. Chociaż opłatek sam w sobie nie ma zdecydowanego smaku, warto poinformować gości, że jest to jadalna ozdoba i nie muszą się obawiać jej spożycia.

Opłatek na tort – ile kosztuje?

Cena opłatka na tort robionego na zamówienie nie jest wysoka. Zazwyczaj wynosi około 10-20 złotych (niekiedy opcja wydruku własnego zdjęcia jest dodatkowo płatna) plus koszty przesyłki w wypadku zamówień internetowych.

Więcej o: