Menu wielkanocne najlepiej zaplanować już wcześniej, aby móc rozplanować przygotowanie posiłków bądź zrobić konieczne zamówienia. Jeśli planujemy śniadanie lub obiad dla dużej liczby osób, warto podzielić się obowiązkami. Może ciocia zgodziłaby się upiec orzechowy mazurek, który jej tak świetnie wychodzi, może szwagier to prawdziwy mistrz pieczonych mięs, a siostra przeszła na weganizm i chce przynieść pasztet z soczewicy? Korzystajmy z pomocy najbliższych!
Najpopularniejszą zupą wielkanocną jest żurek z jajkiem i białą kiełbasą. Wiele osób nie wyobraża sobie Świąt bez tej potrawy! Ci, którzy nie przepadają za tym daniem, mogą śmiało przyrządzić inną zupę. Doskonałym wyborem będzie aromatyczna zupa chrzanowa lub chrzanowo-czosnkowa. Zielony krem z groszku również sprawdzi się znakomicie. Jeśli nie chcesz przyrządzać zup kojarzonych z tradycyjnymi potrawami wielkanocnymi, postaw na wiosenne akcenty!
Na wielkanocny obiad najczęściej podaje się pieczone lub duszone mięso. Warto kupić je z dobrego źródła, aby było jak najlepszej jakości. Dobrze sprawdzi się karkówka lub szynka, warto też sięgnąć po schab. Mięso można przygotować w różnorodnych marynatach i glazurach bądź nafaszerować. Smacznym wyborem będzie także pieczeń z indyka lub tradycyjny kurczak pieczony. Popularnym przepisem jest także pieczeń rzymska z jajkiem.
Pyszny pasztet to pozycja obowiązkowa na wielkanocnym stole. Najlepiej zrobić go samodzielnie z mięsa drobiowego lub drobiowo-wieprzowego. Bardzo popularny i pyszny jest też pasztet z królika lub z cielęciny. Jeśli wśród zaproszonych są goście na diecie bezmięsnej, przygotujmy pasztet warzywny – na przykład z ciecierzycy, soczewicy lub z kaszy jaglanej i pieczarek. Posmakuje nie tylko wegetarianom!
Wśród przystawek na wielkanocnym stole królują jajka. Najłatwiejszy sposób to podanie jajek z majonezem i szczypiorkiem – smakują niemalże każdemu. Można również zrobić jajka faszerowane – do nadziewania nada się szynka, pasta rybna, awokado i wiele innych składników. Warto wypróbować przepis na pyszne jajka faszerowane pieczarkami na ciepło! Dobrym pomysłem są też małe porcje galarety drobiowej (na przykład w kształcie jajek z tego przepisu), zawijasy z wędliny i serka chrzanowego oraz koreczki z białą kiełbasą, chrzanem i jajkiem.
Wśród ciast wielkanocnych króluje mazurek. Można go zrobić na wiele sposobów, ale najpopularniejszy jest chyba mazurek orzechowy oraz mazurek z kajmakiem. Najważniejsze, żeby był słodki i bogato przyozdobiony bakaliami! W Święta nie można zapomnieć też o babce wielkanocnej – drożdżowej lub piaskowej. Na stole mogą się też pojawić muffinki z owocami, sernik lub ciasto „jajko sadzone” z białym kremem i brzoskwinią z puszki (zobaczcie, jak je zrobić). Możliwości jest naprawdę wiele!