Zwyczaje i tradycje wielkanocne - czego nie może zabraknąć podczas Świąt? Podpowiadamy

Tradycje wielkanocne są kultywowane w wielu rodzinach. Zazwyczaj wynosimy je z rodzinnego domu, kojarzą się one z dobrym czasem w gronie najbliższych i chętnie praktykujemy je po latach. Jakie zwyczaje i tradycje wielkanocne obchodzi się najczęściej? Sprawdź, czy wszystkie są ci znane!

Zwyczaje i tradycje wielkanocne obchodzą osoby, dla których Wielkanoc jest ważnym przeżyciem religijnym, ale i ci mniej związani z tą stroną Świąt. To wiosenny, radosny czas, gdy wszystko budzi się do życia. Warto spędzić go z bliskimi, kultywując najprzyjemniejsze zwyczaje wielkanocne!

Zwyczaje i tradycje wielkanocne – malowanie pisanek

Malowanie jajek to tradycja, w którą można zaangażować każdego, nie tylko osoby utalentowane plastycznie. Wspólne zdobienie pisanek to wspaniała kreatywna rozrywka. Warto dowiedzieć się przy okazji, jakie są tradycyjne wzory lub sposoby malowania jajek w naszym regionie. Pisanki powinny znaleźć się w koszyczku wielkanocnym, a w niedzielę można zorganizować zawody polegające na stukaniu się jajkami, by sprawdzić, które pęknie pierwsze. A potem oczywiście zjeść te rozbite!

Tradycje wielkanocne – święconka wielkanocna

W Wielką Sobotę rano wiele rodzin udaje się do kościoła z koszyczkami, aby poświęcić pokarmy. W pięknie przystrojonych koszyczkach powinny znaleźć się jajka, chleb, kiełbasa, babka wielkanocna, chrzan i sól oraz baranek z cukru, masła lub ciasta. Każdy z produktów ma swoją symbolikę. Nawet jeśli nie chodzisz do kościoła, możesz przygotować z najmłodszymi taki koszyczek i wyjaśnić im znaczenie każdego z pokarmów. Jajka to symbol odradzającego się życia, baranek – łagodności i pokory, chrzan – zdrowia, krzepy i witalności, sól – prawdy i oczyszczenia, babka – naszych talentów i umiejętności. Chleb zaś to podstawowy pokarm, bez którego trudno się obejść. Poświęconymi (lub przygotowanymi) produktami dzielimy się podczas wielkanocnego śniadania, składając sobie najlepsze życzenia.

Zobacz wideo Poza zawartością koszyczka, warto też pomyśleć o jego udekorowaniu. Oto kilka pomysłów.

Śniadanie wielkanocne – tradycja

Śniadanie wielkanocne odbywa się w niedzielę rano. W menu na ten posiłek znajdą się przede wszystkim jajka, mięsa, pasztety, sałatki, ale także pyszny żurek, który zwykle rozpoczyna śniadanie. Propozycji jest wiele! Jajka faszerowane czy sałatki można przyrządzić na kilka różnych sposobów, do mięs wybrać różne marynaty, a pasztet upiec z drobiu, wieprzowiny, warzyw, pieczarek, kaszy jaglanej… Każdy znajdzie przepis dla siebie i swoich najbliższych.

Zwyczaje i tradycje wielkanocne – Zajączek

W niektórych domach, zwłaszcza u osób z zachodnich województw, obchodzony jest Zajączek. Ta miła tradycja polega na obdarowywaniu się prezentami. Podarków nie należy jednak przekazywać osobiście – najlepiej ukryć je, a później bawić się we wspólne szukanie ich. Prezenty nie muszą być kosztowne, mogą to być czekoladowe jajka, zajączki bądź inne pyszności.

Zwyczaje i tradycje wielkanocne – Śmigus Dyngus

Poniedziałek Wielkanocny znany jest także jako lejek, lany poniedziałek lub śmigus dyngus. W tym dniu bawimy się, oblewając się wodą. Według dawnych przekonań miało to przynosić szczęście – zwłaszcza młodym pannom na wydaniu. Dziś zwyczaj ten traktowany jest jako niegroźny psikus, o ile zachowany jest rozsądek i umiar. Jeśli w lany poniedziałek pogoda jest brzydka – co niestety jest coraz częstsze – lepiej zapomnieć o oblewaniu się wodą na dworze.

Więcej o:
Copyright © Agora SA