Tradycyjny przepis na chleb nie jest zwykle skrzętnie skrywaną tajemnicą. Owszem, w Internecie pełno jest różnych modyfikacji, które pozwalają na uczynienie stosunkowo prostego przepisu ciekawszym, bardziej wyszukanym i zaskakującym. W tym przypadku, czasami bardzo drobne szczegóły decydują o tym, jak wypadnie końcowy efekt. Możemy więc znaleźć przepisy na chleb kukurydziany, gryczany, z żurawiną, z dodatkiem orzechów włoskich lub nawet czekoladowy.
Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Oczywiście z reguły nie dysponujemy już dzisiaj prawdziwymi piecami chlebowymi, chociaż również one na nowo znajdują czasem miejsce w odrestaurowanych starych domach lub zupełnie nowych, ale stylizowanych na rustykalne. Z pomocą przychodzi nam jednak technika i w zasadzie każdy może tego dokonać przy pomocy zwykłego piekarnika.
Trzeba sobie zdawać sprawę, że zabierając się za pieczenie chleba, robimy to przede wszystkim dla siebie lub swoich bliskich. Nie ma więc miejsca na bylejakość - warto zadbać o najlepszej jakości składniki. Można też kierować się tym, że nasz wymarzony, własny chleb powinien składać się wyłącznie ze zdrowych elementów. Wtedy zwykłą mąkę pszenną, można zastąpić mąką razową.
Nasza pierwszorazowa przygoda z przygotowaniem domowego chleba, nie powinna być trudna. Schemat poszczególnych etapów takiego wypieku, jest dość prosty i składa się z następujących części:
Prosty przepis na chleb domowy, opiera się na kilku potrzebnych produktach. Mogą być to:
Przygotowanie zaczynu polega na tym, aby kilka godzin wcześniej wymieszać mąką z wodą, cukrem i drożdżami tak, aby całość mogła wyrosnąć. Należy pamiętać, że użyta w tym celu woda, bezwzględnie musi być ciepła. Dopiero po kilku godzinach, kiedy zaczyn wyrośnie, dodajemy resztę składników i zagniatamy ciasto. Dodajemy otręby lub słonecznik i odstawiamy do wyrośnięcia. Po wyrośnięciu całość przekładamy do odpowiednich foremek, które wcześniej zostały natłuszczone. Również je możemy wyłożyć nasionami lub otrębami. Wierzch smaruje się olejem i piecze przez 30 lub 40 minut w temperaturze 180 stopni.
Tak przygotowany chleb powinien nie tylko cieszyć oko, ale i świetnie smakować. Z czasem, gdy dojdziemy już do pewnej wprawy, można się pokusić o realizację nieco trudniejszych wypieków, które dowiodą naszego kunsztu. Z pewnością zechcemy też wówczas poświęcić nieco czasu na przestudiowanie przepisów na chleb z zakwasem. W ich przypadku procedura przygotowania jest znacznie dłuższa, ale i ciasto odbiega smakiem od tego z prostszych przepisów.