Jajko to świetne źródło białka, witamin A, E, D i K, fosforu, potasu, sodu oraz wapnia. W jajach znajdziemy też beta-karoten i luteinę, która chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB oraz pozytywnie wpływa na wzrok. Nie można pominąć też nienasyconych kwasów tłuszczowych w tym kwasów omega-3. Poza tym to nie tylko niezbędny dodatek do wielu dań, ale też świetna przekąska i produkt bazowy do wielu prostych i pysznych dań, takich jak jajka faszerowane czy jajka panierowane. Wiosną jaja grają szczególną rolę. W chrześcijaństwie jajko jest symbolem życia, przez co jest też motywem przewodnim świąt wielkanocnych i niezbędnym wręcz elementem na świątecznym stole. Jak powinno wyglądać ich przechowywanie, by najdłużej zachowały świeżość?
Przechowanie jajek w lodówce, tak aby były zawsze świeże i bezpieczne dla całej rodziny jest proste. Na drzwiach lodówki znajdują się dedykowane przegródki, jednak w dzisiejszym świecie rzadko kto ma czas, aby po zakupie tam je właśnie przekładać. Co więcej, drzwi lodówki nie są najlepszym miejscem na ich przechowywanie, ze względu na częste zmiany temperatury w tym obszarze.
Większość osób kładzie wytłaczanki wprost na półce. Należy jednak pamiętać, że:
Wbrew pozorom długo zachowują świeżość. W lodówce jajka można przechowywać przez okres jednego miesiąca, najlepiej jednak spożyć je jak najszybciej i nie kupować na zapas. Nie zaleca się przechowywania jajek poza lodówką. Jeśli już, to na kilka godzin możemy je zostawić w chłodnym, zacienionym miejscu, np. przed przygotowywaniem ciasta.
Jeśli chcemy przechować jajko bez skorupki lub jego część, można to bezpiecznie zrobić przez maksymalnie jeden dzień, koniecznie w zamkniętym pojemniku. Przydaje się to np. przy przygotowywaniu ciast, kiedy nie zawsze na raz wykorzystujemy białko i żółtko.
Przechowywanie jajek w dłuższym okresie wymaga precyzji w dłoniach i chwili wolnego czasu. Jajka można mrozić w zamrażalniku dokładnie tak jak mięso czy warzywa. Proces rozpoczyna się od oddzielenia żółtek od białek, ponieważ zamraża się je osobno. Najlepiej w szczelnym pojemniku po trzy, cztery żółtka i białka na sztukę. Jak długo można przechowywać jajka w zamrażalniku? Bezpiecznie rozmrozić jajka można maksymalnie po 6 miesiącach. Żółtka można mrozić też w pojemnikach do lodu. Do każdego żółtka warto wtedy dodać szczyptę soli lub cukru.
Rozmrażanie jajek najlepiej przeprowadzać podobnie jak mięsa, czyli w lodówce, by uniknąć duże różnicy temperatury. Po rozmrożeniu jajka trzeba zużyć jak najszybciej i absolutnie nie wolno ich ponownie zamrażać.
Właściwie przechowywanie jajek jest bardzo ważne nie tylko ze względu na ich właściwości smakowe, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo.
Niewłaściwe przechowywanie jajek lub ich niewłaściwa obróbka może niestety skończyć się zarażeniem groźną dla zdrowia bakterią salmonelli. Wbrew pozorom, nie dotyczy to tylko spożywania tatara czy lodów z niepewnego źródła. O czym trzeba pamiętać?
Więcej o przechowywaniu warzyw znajdziesz TUTAJ.