Kajzerki. Sprawdzony przepis na domowe bułki

Kajzerki to obowiązkowy element śniadania w wielu domach. Dla tych, którzy nie przepadają za chlebem, świeże bułeczki są idealnym rozwiązaniem na śniadanie, ale nie tylko. Co zrobić, by cieszyć się świeżymi, pachnącymi bułkami bez wizyty w piekarni? Zrobić je w domu!

Kajzerki - bułki o cesarskim pochodzeniu

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jaka jest historia powstania kajzerek. Receptura wypieku powstała w wiedeńskich piekarniach. To właśnie tam z pieca wyszły pierwsze bułki o charakterystycznym kształcie i nacięciach. Ich nazwa miała wyrażać cześć cesarzowi Franciszkowi Józefowi, bo kaiser to w języku niemieckim cesarz. Bułka kajzerka szybko zyskała popularność, między innymi dzięki rozległości cesarstwa Austro - Węgierskiego. Stąd trafiła między innymi do Polski.

Obecnie kajzerki są jedną z najbardziej popularnych form pieczywa, którą można znaleźć w niemal każdym domu. Tradycyjnie wyrabiana jest z ciasta pszennego podzielonego na porcje po około 50 gramów. Swoje bruzdy zawdzięczają nacięciom na uformowanej w kształt bułki porcji ciasta. Chrupiące kajzerki są nieodłącznym elementem każdego śniadania. 

Domowe kajzerki 

Kkiedy zaczynamy większą uwagę przywiązywać do jakości spożywanego jedzenia, coraz więcej osób decyduje się samodzielnie piec chleb i bułki. Nie inaczej jest w przypadku kajzerek. Oferowane przez sieciówki i duże piekarnie wyroby często wykonywane są z marnej jakości mąki, która nie dostarcza zbyt wielu składników odżywczych. Takie produkty sprawiają wrażenie nadmuchanych i szybko po ich spożyciu znów czujemy się głodni. Tymczasem pieczywo pszenne nie jest trudne do wykonania w domu. Nie potrzeba do tego zaawansowanych receptur czy sprzętów. Wystarczy trochę chęci, potrzebne składniki i sprawny piekarnik i można się cieszyć pachnącymi, domowymi kajzerkami własnej roboty. 

Przepis na kajzerki domowe

W sieci można znaleźć mnóstwo przepisów na kajzerki. Znajdziemy tu receptury na bułeczki tradycyjne, ale także bardziej wymyślne z dodatkami, np. z ziołami czy suszonymi pomidorami. Największą zaletą samodzielnego pieczenia chleba i bułek jest właśnie możliwość stworzenia takiego połączenia, które będzie dla nas idealne. Poniżej znajdziesz przepis na tradycyjne, domowe kajzerki.

Składniki:

  • 4 szklanki mąki pszennej,
  • 25 gram drożdży świeżych, 
  • 2 jajka,
  • 2 łyżki masła,
  • 2 łyżeczki cukru,
  • łyżeczka soli,  
  • 3/4 szklanki letniej wody. 

Przygotowanie: Z podanych składników zagnieść ciasto. Gotowe podzielić na 10-12 części. Z każdej uformować bułkę i ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pozostawić w ciepłym miejscu na 30 minut do wyrośnięcia. Po tym czasie naciąć bułki z góry nożem. Piec w nagrzanym piekarniku w temperaturze 220 stopni przez 15 min. 

Przepis na bułki kajzerki z nietypowymi dodatkami

Jak się okazuje, kajzerki nie muszą być nudne. Można zastosować ciekawe dodatki, które wzmocnią ich walory smakowe, ale też sprawią, że będą one bardziej wartościowe dla organizmu. 

Domowe kajzerki z czarnuszką

Składniki: 

  • mąka pszenna 600 g,
  • mąka ziemniaczana 100 g,
  • drożdże świeże 50 g,
  • masło 50 g,
  • cukier 30 g,
  • łyżeczka soli,
  • mleko 450 ml,
  • 2 jajka 
  • Do posmarowania wierzchu: jajko, śmietana 1 łyżka, czarnuszka 2-3 łyżki.

Przygotowanie: Do miski wsypać drożdże, zasypać cukrem i odstawić do rozpuszczenia. Po chwili zalać odrobiną ciepłego mleka i dodać kilka łyżek mąki. Wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce na 15 minut do wyrośnięcia. Następnie wsypać obie mąki, sól, resztę mleka, jajka i stopione masło. Wyrobić ciasto i odstawić do wyrośnięcia. Po pół godzinie ciasto podzielić na ok. 18-20 porcji. Z każdej uformować bułeczkę i odstawić do wyrośnięcia. Wyrośnięte bułeczki posmarować zmieszanym jajkiem ze śmietaną i posypać czarnuszką. Piec w temperaturze 200 stopni przez ok. 15-20 minut.

Jak upiec kajzerki, by były pyszne i chrupiące? 

Kajzerki pieczemy na dużej blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Czas i temperatura ściśle wynika z tego, jakiego typu ciasto stosujemy do wyrobu bułek. Tradycyjne, pszenne pieką się stosunkowo krótko, bo około 15 minut. Natomiast te tworzone w oparciu o mieszaniny różnych mąk, zwłaszcza tych pełnoziarnistych, mogą potrzebować nieco więcej czasu w rozgrzanym piecu. Niemniej warto poczekać, by móc delektować się pysznym, chrupiącym pieczywem bez sztucznych polepszaczy i konserwantów. 

Zobacz też:

Zobacz wideo A może bułeczki z kurkami?
Więcej o:
Copyright © Agora SA