Jak ugotować żurek na białej kiełbasie? Przepisy na smaczne staropolskie danie

Jak ugotować żurek na białej kiełbasie, aby zachwycić całą rodzinę? Jest on w większości polskich domów, nieodłącznym elementem menu na Święta Wielkanocne. Ta niezwykle smaczna i wartościowa zupa, powinna pojawiać się na naszym stole nie tylko od święta.

Żurek na białej kiełbasie: historia i pochodzenie

Żurek na białej kiełbasie to zupa mączna o długiej tradycji w polskiej kuchni. Sposób jej przyrządzania jest na tyle charakterystyczny, że został nawet wpisany na listę wielkopolskich produktów tradycyjnych. Pochodzi on z obszarów wschodnich, znany jest zarówno na Białorusi, ale także w Czechach. Staropolski żur kojarzony był jako danie postne, które dopiero w lecie okraszone było słoniną lub wywarem z kiełbasy, natomiast zimą - mlekiem. Obecnie mało kto wyobraża sobie gotowanie tej zupy bez mięsnego dodatku.

Do przygotowania żurku na białej kiełbasie potrzebny jest zakwas żytni, który nada zupie charakterystycznego, kwaskowatego smaku. Do kiszenia żuru potrzebujemy:

  • 10 dag mąki żytniej razowej 
  • 0,5 l przegotowanej, ciepłej wody.

Mąkę mieszamy z wodą i wlewamy do słoja lub kamiennego garnka. Mieszankę należy odstawić w ciepłe miejsce. Po czym poznajemy, że zakwas jest gotowy? Otóż, ma on wtedy kwaśny smak i dość przyjemny, specyficzny zapach. Tak przygotowany produkt stanowi podstawę do gotowania żurku na białej kiełbasie. 

Żurek z białą kiełbasą: sprawdzone przepisy

Aby przyrządzić tradycyjny żurek z białą kiełbasą należy przygotować porcję zakwasu, włoszczyznę i przyprawy. W zależności od regionu, widoczne są drobne modyfikacje w przepisach. Niemniej jednak zawsze zupa ta ma kwaskowaty, wyrazisty smak. Poniżej przedstawiamy dwa sprawdzone przepisy na domowy żurek.

Chrzanowy żurek

Składniki: 

  • szklanka zakwasu na żurek,
  • 0,5 kg białej kiełbasy,
  • wędzone żeberka,
  • marchewka,
  • liść laurowy, chrzan, ziele angielskie,
  • 2-3 ząbki czosnku,
  • 250 ml śmietany.

Przygotowanie:

Do zimnej wody wkładamy wędzone żeberka, liście laurowe, ziele angielskie i wstawiamy garnek na średni ogień. Kroimy, wcześniej dokładnie umytą i obraną marchewkę w kostkę lub w cieniutkie słupki, następnie dodajemy ją razem z zakwasem do gotującej się wody z żeberkami. Po 10-15 minutach zaciągamy zupę śmietaną (najlepiej 12 proc.). Na koniec trzy obrane ząbki czosnku przeciskamy przez praskę i dodajemy do wywaru.

Do żurku można przygotować jajka ugotowane na twardo. Obieramy je ze skorupki i kroimy w drobną kostkę lub przekrawamy na pół. Kiełbasę białą zaparzamy i kroimy w plasterki lub kostkę. Na talerz nakładamy jajko, łyżeczkę startego chrzanu oraz plasterki kiełbasy, całość zalewamy gorącym żurkiem. 

Tradycyjny żur świąteczny z grzybami

Składniki:

  • 500 ml zakwasu na żur,
  • 0,5 kg białej kiełbasy lub 60 dag szynki wieprzowej,
  • kilka sztuk suszonych grzybów,
  • liść laurowy, pieprz, sól, majeranek,
  • 2-3 ząbki czosnku, 
  • 250 ml śmietany.

Przygotowanie:

Najpierw moczymy grzyby przez 4-5 godzin. Do dużego garnka wlewamy zimną wodę, wrzucamy wcześniej namoczone i wypłukane grzyby oraz pokrojoną w kostkę białą kiełbasę lub szynkę. Gotujemy wywar przez pół godziny. Następnie całość przyprawiamy do smaku, dodając sól, pieprz, przeciśnięty przez praskę czosnek i przygotowany wcześniej zakwas na żur. Gotujemy przez około 15 minut, po czym zabielamy zupę śmietaną. Dodajemy majeranek, liść laurowy i gotujemy jeszcze kilka minut, tak aby wszystkie składniki lepiej połączyły się ze sobą. Gotowy żur możemy podać z jajkiem ugotowanym na twardo lub łyżeczką startego chrzanu.

Zobacz wideo Żurek w chlebie

Biała kiełbasa w żurku, czyli jak dobierać najlepsze składniki?

Żurek i biała kiełbasa to połączenie znane w całej Polsce. Mało kto wyobraża sobie Święta Wielkanocne bez aromatycznego żurku z dobrej jakości, domową białą kiełbasą. W zależności od upodobań domowników, mogą znaleźć się w nim suszone grzyby, ale także nutka ostrego i wyrazistego chrzanu. Pamiętajmy jednak, że podstawą udanego żurku jest zakwas. Najlepszy zakwas można wykonać samemu w domu, jednak wymaga to nieco czasu. Jeśli zaś z dnia na dzień, jesteśmy zmuszeni przygotować żurek, wtedy można skorzystać z dostępnych w sklepach gotowych zakwasów na żurek. Trzeba jednak bacznie sprawdzać etykiety, bo nie wszystkie zakwasy na żur nadają się do przygotowania smacznej, zdrowej zupy. 

Gotowanie, czyli żurek z białą kiełbasą od kuchni

Gotowanie żurku z białą kiełbasą trzeba odpowiednio wcześniej zaplanować. Przygotowanie samej zupy nie jest czasochłonne, ale kiszenie zakwasu na żurek może potrwać około 5-7 dni. Mieszanina mąki żytniej, razowej z ciepłą, przegotowaną wodą powinna stać w słoju, w ciepłym miejscu. I właśnie od tego czy temperatura będzie odpowiednia zależy, jak szybko zakwas będzie gotowy. Kiedy uzyska on charakterystyczny kwaskowaty smak, możemy przystąpić do gotowania zupy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA