Jak ugotować fasolę jaś? Sprawdzone metody

Jak ugotować fasolę jaś, aby nie powodowała wzdęć? Warzywo to jest cennym źródłem składników odżywczych, mimo to rzadko pojawia się na naszych stołach, m.in. ze względu na możliwe dolegliwości, występujące po jego spożyciu.

Fasola jaś - charakterystyka produktu

Fasola jaś to jedna z odmian białej fasoli. Jest ona niezwykle cennym produktem spożywczym, który podobnie jak niemal wszystkie warzywa strączkowe, zawiera znaczną ilość białka i innych ważnych składników odżywczych. Dlatego jest niezbędna między innymi w diecie wegetariańskiej. Specjaliści zwracają jednak uwagę, że fasola jest dość ciężkostrawna, co sprawia, że osoby mające problemy z układem pokarmowym muszą jej unikać. 

Fasola jaś charakteryzuje się dużymi, białymi ziarnami. W polskiej kuchni najczęściej używana jest do fasolki po bretońsku albo stanowi jeden ze składników różnych sałatek.

Fasola jaś: gotowanie. Potrawy dla całej rodziny

Gotowanie fasoli jaś nie jest skomplikowanym procesem, jest ona za to bardzo wartościowym produktem. Choć wywołuje wzdęcia, to warto by od czasu do czasu pojawiała się na naszym stole. Poniżej przedstawiamy kilka przepisów na dania z fasolą jaś.

Fasolka po bretońsku

Składniki:

  • 400 g fasoli jaś,
  • 120 g boczku (najlepiej wędzonego) i 120 g kiełbasy,
  • przyprawy do smaku: sól, pieprz, majeranek (można dodać inne, według własnych preferencji),
  • mąka,
  • olej roślinny,
  • koncentrat pomidorowy.

Przygotowanie: 

Fasolę wypłukać, zalać obficie zimną wodą i pozostawić na całą noc. Nazajutrz można przystąpić do gotowania, w tym celu możemy użyć wodę, w której moczyła się fasola (nie zapominajmy o jej posoleniu). Następnie przygotowujemy resztę składników - boczek i kiełbasę kroimy w kostkę, talarki lub paski - według własnych preferencji. Podsmażamy na oleju cebulę do zarumienienia i dodajemy pokrojony boczek i kiełbasę. Gdy gotująca się fasola zmięknie, należy dodać około 4-5 łyżek koncentratu pomidorowy. Całość doprawiamy do smaku. Dalej będziemy przygotowywać zasmażkę, w tym celu podsmażamy mąkę (około 4 stołowe łyżki) na patelni. Do mąki dodajemy zimną wodę cały czas mieszając, tak by nie powstały grudki. Na koniec łączymy wszystkie składniki i gotujemy jeszcze kilka minut.

Sałatka z dodatkiem fasoli jaś

Składniki: 

  • ugotowana fasola jaś,
  • 3 ogórki konserwowe lub marynowane pieczarki 
  • czosnek,
  • 1 duża cebula
  • pietruszka 
  • koperek 
  • szczypiorek
  • sól, pieprz,
  • cukier (opcjonalnie),
  • do sosu: 3 łyżki musztardy, około 1/2 szklanki majonezu, 1 duża łyżka śmietany

Przygotowanie: 

Do sałatki możemy użyć fasolę ugotowaną dzień wcześniej lub wstawiamy ją na ogień - jako pierwszą. Przygotowanie reszty składników jest proste i szybkie - najpierw należy drobno posiekać cebulę w kostkę. Czosnek obrać, przecisnąć przez praskę i wymieszać z solą. Następnie przygotowujemy sos, w tym celu trzeba wymieszać ze sobą - musztardę, majonez oraz śmietanę i dodać wcześniej przygotowany czosnek. Pokrojone ogórki konserwowe lub marynowane pieczarki mieszamy z ugotowaną fasolą jaś i dodajemy resztę składników. Doprawiamy solą, pieprzem do smaku (opcjonalnie dodajemy też cukier). Na koniec siekamy szczypiorek, pietruszkę i koperek i posypujemy nimi sałatkę. 

Zobacz wideo Przepis na fasolkę po bretońsku

Fasola jaś. Jak gotować, by maksymalnie skrócić czas przygotowania?

Istnieje kilka szkół gotowania fasoli jaś. Wszystkie one mają na celu zminimalizowanie czasu przygotowywania potrawy, a także zapobieganie negatywnemu wpływowi fasoli na nasz układ trawienny. 

  • Według jednej z metod fasolę należy moczyć przez dwie godziny w wodzie o temperaturze około 100 stopni Celsjusza. Przez ten czas trzeba pilnować, żeby zalewa nie ostygła (w tym celu dolewamy wrzątku, co jakiś czas). Na koniec wymieniamy wodę na świeżą i gotujemy aż fasola zmięknie.
  • Inna metoda mówi, że fasolę zalewamy wodą (musi być bardzo zimna) i gotujemy w bardzo wysokiej temperaturze. Następnie odcedzamy, dodajemy znowu zimną wodę i gotujemy na średnim ogniu, aż do zmięknięcia.
  • Najstarszą i chyba najbardziej znaną metodą traktowania fasoli jaś, jest namoczenie jej na całą noc. Rano należy ją zagotować, a następnie odcedzić, zalać świeżą wodą i gotować na małym ogniu do miękkości. Przy takiej procedurze fasola gotuje się najszybciej.

Fasola jaś. Czas gotowania moczonej fasoli

Czas gotowania fasoli jaś jak wspomniano wyżej jest bezpośrednio związany z tym, jak długo ją moczymy. Najprościej rzecz ujmując: im dłużej moczymy fasolę tym szybciej później ją ugotujemy. Fasola pod wpływem moczenia pęcznieje, zwiększa swoją objętość, a to sprawia, że szybciej mięknie podczas gotowania. Należy jednak zawsze pamiętać, by moczenie nie trwało dłużej jak 12 godzin. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA