Pisanki wielkanocne: Jak przygotować jajka? Jak je ozdrobić? Podpowiadamy

Pisanki wielkanocne muszą się pojawić na świątecznym stole. To tradycja, do której najlepiej włączyć najmłodszych, a najlepiej zaangażować całą rodzinę! Wzorów na pisanki jest bardzo wiele, a tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia. Pisanki - pomysły, jak je ozdobić. Podpowiadamy wzory i techniki!

Pisanki wielkanocne – gotowane jajka czy wydmuszki?

Pisanki wielkanocne można zrobić zarówno, używając jajek gotowanych na twardo, jak i wydmuszek. Po ugotowaniu jajek należy je wystudzić i można przystąpić do dzieła. Warto jednak pamiętać, że jeżeli zdecydujemy się na farbowanie ich w łupinkach cebuli, trzeba użyć surowych jajek. Ponowne gotowanie jajek na twardo (a by zabarwić jajka cebulą, należy włożyć je do garnka z łupinami, zalać wodą i gotować przez kilkanaście minut) sprawi, że będą one niesmaczne, gumowate, a wokół żółtek pojawi się szara obwódka. Pamiętamy o zasadzie – pomalowane jajka na twardo zjadamy w trakcie Świąt. Jeśli o nich zapomnimy, może nas czekać śmierdząca niespodzianka… Jeżeli chcesz zrobić pisanki i zachować je, skorzystaj z wydmuszek. Możesz także kupić styropianowe jajka w sklepach plastycznych i na nich pracować. To także dobra alternatywa dla wegan lub osób uczulonych na jajka!

Pisanki wielkanocne – wzory

Pisanki wielkanocne mogą być pomalowane lub ozdobione w najróżniejsze wzory. Malowanie jajek warto potraktować jako zabawę plastyczną, rozwijającą kreatywność dużych i małych. Zamiast kupować folijki z nadrukami, wykorzystajcie farby, flamastry, naklejki, brokat czy małe pieczątki. Na jajkach ze styropianu można także wpinać ozdoby ze wstążeczek, cekinów czy resztek materiałów, a na wydmuszkach kolorowe kleje na gorąco i plastelinę. Najpiękniejsze pisanki powstają z serca, więc nawet jeśli marzymy o wielkanocnych ozdobach w odcieniach seledynu i cytryny, pozwólmy najmłodszym dzieciakom namalować na nich ulubione zwierzaki, dinozaury czy podobizny członków rodziny. Starszym już łatwiej zaproponować pewne koncepcje estetyczne.

Zobacz wideo Warto zadbać też o odpowiedie dekoracje na stole. Zobaczcie, jak zrobiliśmy to my.

Jak ozdobić pisanki?

Pisanki wielkanocne: motywy ludowe

Doskonałym pomysłem będącym również sposobem na poznanie lokalnych zwyczajów i historii regionu może być wykorzystanie motywów ludowych. Sprawdźcie, jakie są tradycyjne wzory Waszego regionu! Motywy folkowe powracają do łask! Jeśli macie taką możliwość, skorzystajcie ze wspomnień członków rodziny. Jeżeli nie – poszukajcie informacji na stronach internetowych lokalnego muzeum lub pobliskiego skansenu.

Pisanki wielkanocne: motywy wiosenne

Wielkanoc to czas świętowania życia i witalności, więc przeniesienie na ozdoby kolorów i motywów wiosennych jest bardzo wskazane. Zielenie, żółcie, róże, czerwienie i pomarańcze to barwy, które warto przenieść na pisanki. Pomalujcie je w kwiaty i listki – przy bukiecie z bazi lub młodych gałązek takie jajka zaprezentują się pięknie!

Pisanki wielkanocne: motywy kosmiczne

Ciekawym pomysłem jest wykorzystane motywów rodem z Kosmosu. Wystarczą do tego zwykłe farbki plakatowe, gąbka i stara szczoteczka. Jajka pomaluj na głęboką czerń lub granat (możliwe, że trzeba będzie położyć kilka warstw farby). Potem nałóż gąbką niebieskie, czerwone, fioletowe odcienie (obejrzyj w Internecie zdjęcia mgławic!), a na koniec nałóż białą farbę na szczoteczkę i pryśnij nią na jajka, by stworzyć gwiazdy. Po całkowitym wyschnięciu natłuść jajka, by pięknie błyszczały.

Więcej o:
Copyright © Agora SA