Słodycze wielkanocne są symbolem tradycyjnego polskiego święta, które gromadzi całe rodziny przy odświętnie zastawionym stole. Prócz staropolskiego żurku z białą kiełbasą, jajek przygotowanych na milion różnych sposobów i mięs, na stołach goszczą również słodkości i desery. Kiedy słyszymy o łakociach świątecznych zazwyczaj pierwsze na myśl przychodzą nam wszystkim piękne, lukrowane babki, ale także mazurki czy makowce. Coraz częściej jednak, obok tych tradycyjnych wypieków wielkanocnych, pojawiają się inne, nie kojarzące się ze świętami Wielkiej Nocy. Na stołach obok staropolskiej paschy, znanej z kultury żydowskiej, podawane jest kochane przez Polaków tiramisu, ale też desery w pucharkach czy różnorodne muffiny. Jednym słowem: każdy amator słodkości znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.
Przygotowując świąteczne menu zastanawiamy się często nad tym, jakie słodkości zaserwować gościom w tym roku. Niekiedy pomysły na wielkanocne ciasta nie mają końca. Na pewno święta te nie mogą obyć się bez mazurka. A oto i przepis na tradycyjny mazurek orzechowy.
Staropolski mazurek orzechowy:
Składniki na ciasto:
Składniki na masę:
Składniki na lukier:
Przygotowanie:
Mąkę przesiać, wymieszać z cukrem pudrem, cukrem waniliowym, solą i orzechami. Posiekać nożem razem z margaryną. Dodać żółtko, śmietanę i zagnieść ciasto. Włożyć do lodówki na 4 godziny. Po tym czasie 3/4 ciasta rozwałkować na prostokąt, a z reszty uformować 4 wałeczki i ozdobić nimi brzegi ciasta. Posmarować białkiem. Piec ciasto w piekarniku nagrzanym na 180 stopni przez około 30 minut.
Zrobić masę: Śmietankę zagotować z cukrem i dodać orzechy. Znów chwilę gotować na małym ogniu. Kiedy masa zgęstnieje, stopniowo dodawać masło, wódkę i po 1 żółtku. Podgrzewać około minuty, stale mieszając. Masę wyłożyć na ciasto. Kiedy wystygnie polukrować (szklankę cukru pudru utrzeć z alkoholem).
W większości domów na świątecznym stole spotkać można także różnego typu paschy. Są to słodycze na Wielkanoc o bardzo prostym składzie i stosunkowo łatwe do wykonania. Oto przepis na paschę, którą można wykonać samodzielnie w domu:
Pascha
Składniki:
Przygotowanie:
Ser trzykrotnie zemleć. Rodzynki namoczyć. Orzechy i owoce kandyzowane drobno pokroić (część zostawić do dekoracji). Śmietankę podgrzać na wolnym ogniu. Żółtka utrzeć z cukrem i drobno posiekaną laską wanilii. Wlać ciepłą śmietankę i ubijać na parze, aż masa zgęstnieje. Przestudzić. Masło ucierać, aż stanie się puszyste. Dodawać do niego po jednej łyżce masy jajecznej i zmielonego twarogu. Na koniec dodać orzechy, rodzynki, owoce kandyzowane i wymieszać. Masę włożyć do sita wyłożonego gazą i pozostawić na garnku, aby nadmiar płynu mógł ścieknąć. Następnie paschę włożyć do lodówki na 12 godzin. Po tym czasie udekorować pozostałymi bakaliami.
Pomysły na wielkanocne desery mogą stanowić dobrą okazję na eksperymenty cukiernicze. Oprócz tradycyjnych wypieków, możemy zaskoczyć naszych gości zupełnie innymi słodyczami. Nie koniecznie muszą być to znane serniki czy makowce. Dobrze na stole odnajdą się różnego rodzaju muffiny, ale także desery serwowane w pucharkach. Takim deserem na Wielkanoc może być np. malinowa chmurka, która doskonale przełamywać będzie monopol słodyczy na bazie bakalii i orzechów, będących typowymi wielkanocnymi słodkościami. Jeżeli nie mamy dostępu do mrożonych owoców, to możemy zrobić deser kawowy. Jest to tzw. tiramisu w pucharkach. Jest ono proste do wykonania, a pojedyncze porcje są idealne do podania jako deser po obiedzie świątecznym.
Szukasz przepisu na babkę? Spróbuj tych:
Przepisy z książek:
J. Łagoda, M. Łagoda-Marciniak, A. Gotowiec,"Święta w polskim domu" , 2006.
praca zbiorowa, "Kuchnia polska", wydanie XXIX, Warszawa 1989.