Siny kolor kalafiora zdecydowanie nie zachęca do jedzenia. Skłania też do przemyśleń, czy oby na pewno jest jeszcze dobry i nadaje się do jedzenia. Jednak do zamrażarki włożyliśmy całkiem świeże warzywo - skąd więc ten kolor?
Mrożenie jest bardzo dobrym sposobem utrwalania warzyw, ale po rozmrożeniu nie wyglądają one dokładnie tak, jak świeże. Jednak dalej powinny być apetyczne, a sine po prostu nie wyglądają dobrze
- mówi dr Maria Grzegorzewska, pracownik naukowy Zakładu Przechowalnictwa i Przetwórstwa Owoców i Warzyw w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach.
W owocach i warzywach znajdują się enzymy, które odpowiadają za zmianę barwy, tekstury i smaku. Aby więc uniknąć pojawiania się sinych plam na zamrożonym kalafiorze, powinno się je 'uśpić'. Jak to zrobić?
- Róże kalafiora należy podzielić na mniejsze części, następnie zblanszować je, czyli włożyć na 2-3 minuty (nie dłużej) do gotującej wody. Bezpośrednio po wyjęciu z gorącej wody powinno się je szybko schłodzić, czyli włożyć do lodowatej wody na 2 minuty. Po wysuszeniu kalafiory są już gotowe do mrożenia - mówi dr Grzegorzewska i dodaje:
Blanszowanie jest ważne ze względu na dezaktywacje enzymów odpowiedzialnych za zmianę barwy, tekstury i smaku, natomiast szybkie schładzanie zapobiega zbyt długiemu poddawaniu kalafiorów wysokiej temperaturze.
Jeśli chcecie przechowywać kalafiora dłużej, można uniknąć konieczności jego zamrażania. Specjalistka wskazuje na metodę, która pozwoli zachować świeże warzywo w dobrym stanie nawet przez kilka tygodni:
- Do przechowania kalafiora w stanie świeżym (nie mrożonym) polecam utrzymanie temperatury na poziomie 0 stopni Celsjusza i wilgotności względnej powietrza 95 procent. Jest to warzywo średnio trwałe i niestety nie da się go zbyt długo przechować.
W optymalnych warunkach do 4 - 5 tygodni. W lodówce, w temperaturze 3 stopni kalafiory powinny utrzymać dobrą jakość do 2 - 3 tygodni.
- Aby zabezpieczyć je przed więdnięciem można pojedyncze róże owinąć w folię rozciągliwą lub zapakować w perforowane woreczki foliowe. Kalafiory są bardzo wrażliwe na działanie etylenu, dlatego też nie powinno się ich składować razem z jabłkami czy gruszkami, a nawet pomidorami. Wymienione gatunki wydzielają właśnie ten gaz - dodaje specjalistka.
Wilgotność powietrza najłatwiej kontrolować za pomocą higrometru. Takie urządzenie można dostać nawet za kilka złotych. Jeśli więc jesteście fanami świeżych warzyw, warto uzbroić się w taki miernik.
Kalafior nadaje się doskonale do kiszenia. Zobaczcie, jak łatwo przygotować kiszonkę z tym warzywem: Masz trochę wolnego czasu? Zrób kiszonki - to petardy witaminowe [PRZEPISY].