Śniadanie wielkanocne to bardzo ważny element dla osób wierzących. Sama Wielkanoc uważana jest za najważniejsze święto dla chrześcijan na całym świecie. Podczas niego uroczyście obchodzi się wspomnienie misterium paschalnego Jezusa Chrystusa: jego męki, śmierci i zmartwychwstania. W Polsce jest to uroczystość o głęboko zakorzenionych tradycjach. Jedną z nich jest wspólne, rodzinne spożycie śniadania w niedzielny poranek. Posiłek powinno poprzedzić uczestnictwo w celebracji mszy rezurekcyjnej. Po przybyciu do domu biesiadnicy zasiadają do stołu i dzielą się poświęconymi w Wielką Sobotę pokarmami, składając sobie przy tym życzenia. Podawane są różne smakołyki, nie tylko te, które znalazły swoje miejsce w koszyczku. W zależności od regionu, potrawy wielkanocne nieco się różnią, ale istnieje kilka pozycji obowiązkowych.
Co na śniadanie wielkanocne? Wbrew pozorom to, co jest serwowane w domach nie przypomina zwykłego porannego posiłku. Nie nawiązuje także do jedzenia, które rano jest oferowane w wielkich hotelach dla gości. Swoją obfitością i ciekawym doborem dań sprawia, że czekamy na jego wyjątkowość przez cały rok, aby bez skrępowania nasycić się tradycyjnymi smakami.
Na co czekamy?
W tradycyjnym menu na śniadanie wielkanocne znajdziemy kilka potraw, bez których większość z nas nie wyobraża sobie prawdziwych świąt. Są to zazwyczaj dania, które towarzyszą nam przy tej okazji od wczesnego dzieciństwa i prawdopodobnie będą dalej podawane na naszych stołach, a potem na stołach naszych dzieci i ich dzieci. Posiłek ten jest bowiem jednym z przejawów naszej tradycji i kultury, dlatego warto podtrzymywać i kultywować towarzyszącą mu oprawę.
Pamiętajmy, że na prawdziwym wielkanocnym stole nie może zabraknąć:
Śniadanie wielkanocne tradycyjnie jest spożywane w niedzielę rano. W rodzinach, które biorą udział w obchodach Wielkanocy w kościele, śniadanie najczęściej podaje się po porannym nabożeństwie. Wszystko zależy jednak od tradycji w różnych rodzinach i regionach Polski.
Śniadanie wielkanocne i potrawy wegetariańskie - jak to połączyć? Osoby preferujące diety bezmięsne podczas większości polskich świąt mogą mieć kłopoty z odnalezieniem dań spełniających ich wymagania. Większość tradycyjnych, polskich spotkań przy stole wiąże się z podaniem różnego rodzaju kiełbas i wędlin, a w przypadku Wielkanocy jest to szczególnie widoczne. Rola potraw mięsnych serwowanych na śniadanie wielkanocne, swoje korzenie ma wiele wieków temu, kiedy dla biednego chłopstwa właśnie święta były jedyną okazją do skosztowania takich smakołyków. U bogatej szlachty dania te gościły zdecydowanie częściej, ale wskazuje się, że w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego szczególnie obficie zastawiano stoły mięsiwem. I tak pozostało do dziś. Jak je zastąpić potrawami wegetariańskimi i wegańskimi?
Sałatka na wielkanocne śniadanie jest elementem obowiązkowym. Mimo tego, że mamy coraz szersze horyzonty kulinarne, m.in. dzięki programom o tematyce kuchennej czy odbywaniu podróży zagranicznych, gdzie mamy okazję skosztować obcych specjałów, ciągle wracamy do tego dania, które przez niektórych uważane jest za relikt PRL.
Wskazuje się jednak, że sałatka warzywna na wielkanocne śniadanie wcale nie ma polskiego pochodzenia. Otóż jej początki ulokowane są w Rosji, gdzie został opracowany pierwszy przepis. Nie miał on jednak wiele wspólnego z tym, co teraz znamy pod nazwą sałatki jarzynowej. Od tamtego czasu receptura przeszła wiele modyfikacji i obecnie kojarzona jest jako mix najbardziej dostępnych warzyw takich jak: