Twój piekarnik od dawna woła o generalne wysprzątanie? Wykorzystaj octową parówkę!

Czyszczenie piekarnika to jedna z kuchennych czynności, o której zapominamy najczęściej. Okazuje się, że istnieje bardzo prosty sposób, aby go wyczyścić! Będziesz potrzebować do tego wody i octu. Sprawdź, jak wyczyścić piekarnik!

A teraz szczerze: w jakim stanie jest twój piekarnik? Czy możesz z ręką na sercu przyznać, że myjesz go regularnie? Zawsze znajdą się wymówki: w końcu nie korzystasz z niego aż tak często, nie chcesz używać silnych chemikaliów w tak bliskiej styczności z jedzeniem… A poza tym i tak wszystko piecze się na blasze lub w naczyniu żaroodpornym! Pomyśl o spalonych resztkach jedzenia, przypalonym tłuszczu… i pomaszeruj prosto do kuchni, by wyczyścić piekarnik. Pocieszamy: to proste.

Jak doczyścić piekarnik? Octową parówką

Do wyczyszczenia piekarnika będziesz potrzebować wody i octu. Cała sztuczka polega na tym, żeby podgrzać mieszankę, aż zacznie parować. Parujący roztwór pozwoli na łatwiejsze usunięcie wszelkich zanieczyszczeń bez konieczności mozolnego szorowania. Zaoszczędzisz czas, nerwy, no i nie musisz zalewać piekarnika silnymi chemikaliami.

Jak wyczyścić piekarnik wodą i octem? Instrukcja krok po kroku

  1. Weź szklane naczynie żaroodporne lub głęboką metalową formę do pieczenia.
  2. Do naczynia wlej wodę z kranu oraz 1 szklankę octu.
  3. Rozgrzej piekarnik do 220 st. C i wstaw naczynie z roztworem do piekarnika.
  4. Teraz trzeba czekać. Woda będzie zagrzewać się dość długo, nawet kilkadziesiąt minut. Gdy zacznie wrzeć, para zrobi, co trzeba. Kiedy zauważysz, że woda się gotuje, odczekaj 2-3 minuty i wyłącz piekarnik. Nie wyjmuj naczynia – zostaw je w piecu na około pół godziny.
  5. Potem wyjmij je z piekarnika i uchyl drzwiczki, by ostygł na tyle, aby można było go wyczyścić.
  6. Do butelki ze spryskiwaczem nalej drugą porcję wody z octem i spryskaj piekarnik.
  7. Mokrą gąbką zetrzyj zanieczyszczenia. Te, których nie uda się doczyścić, pokryj pastą z sody wymieszanej z odrobiną wody i zetrzyj je.
  8. Piekarnik czyść tak często, jak będzie tego potrzebował – w zależności od tego, jak bardzo go eksploatujesz. Największe zanieczyszczenia staraj się usuwać na bieżąco – unikniesz w ten sposób nieprzyjemnego zapachu podczas pieczenia i szorowania podczas czyszczenia.
Zobacz wideo Zobacz również, jak wyczyścić inne urządzenia kuchenne. Tak, zmywarka też tego wymaga!
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.