Przechowujesz seler naciowy w taki sposób? To nie najlepsze rozwiązanie. Wyjaśniamy, dlaczego

Seler naciowy sprzedawany jest najczęściej w plastikowym opakowaniu. Okazuje się jednak, że nie jest to najlepszy sposób, aby warzywo zachowało świeżość. Skoro nie plastikowe opakowanie, to jakie? Jak przechowywać seler naciowy?

Seler naciowy to warzywo, które bardzo często pojawia się w przepisach dla osób na dietach odchudzających lub pragnących odżywiać się zdrowo. W sklepach zazwyczaj seler naciowy dostępny jest w plastikowym worku, ale po zakupach warto zapakować go inaczej. Jak? Wszystko wyjaśniamy!

Niestety plastikowa torebka, w której sprzedawany jest seler, sprzyja produkcji etylenu, przez co przyspiesza proces psucia się warzywa. Lepiej przełożyć go do folii aluminiowej – pozwala na uciekanie gazu, dzięki czemu seler naciowy dłużej będzie świeży.

Jak przygotować to warzywo do dłuższego przechowywania?

Przede wszystkim nie rozdzielaj łodyg selera naciowego – gdy odkroisz dolną część, szybciej straci świeżość i chrupkość. Następnie zawiń ciasno warzywo w folię aluminiową i włóż do lodówki. Tak przechowywany seler naciowy zachowa świeżość nawet przez 2-3 tygodnie.

Folia aluminiowa nie jest najbardziej ekologicznym tworzywem do przechowywania żywności, ale może pomóc ograniczyć marnowanie jedzenia. Poza tym możesz używać jej wielokrotnie, jeśli tylko robisz to uważnie i ostrożnie.

Zobacz wideo Co zrobić z selera? Pyszny koktajl. Zobacz nasze przepisy

Jeżeli masz w zwyczaju kroić seler naciowy na kawałki, aby jeść go jako przekąskę w ciągu dnia, mogło ci się obić o uszy, że taki seler (a także kawałki marchewki czy kalarepy) najlepiej przechowywać w wodzie. Otóż nie – taką przekąskę najlepiej przygotować maksymalnie 2 dni wcześniej. Po tym czasie, niezależnie od metody przechowywania, warzywo zacznie tracić swoje właściwości.

Jak serwować seler naciowy?

Najprostszy sposób to podanie go z innymi świeżymi warzywami (marchewką, papryką, kalarepką, ogórkiem) oraz paluszkami chlebowymi do hummusu. Na bazie selera naciowego przygotujesz także zdrowe zielone koktajle. Może też być smacznym dodatkiem do sałatki z wędzonym kurczakiem, kukurydzą i papryką. Więcej pomysłów znajdziecie tu: Co zrobić z selera naciowego? Kilka propozycji na wykorzystanie tego wszechstronnego warzywa.

Więcej o:
Copyright © Agora SA