Właściwości i wartości odżywcze botwinki w formie zupy, nie zawsze są doceniane. Częściej mówimy przecież o jej walorach smakowych. W gruncie rzeczy trzeba jednak pamiętać, że to właśnie ta potrawa występuje pod dwiema postaciami:
Tutaj zajmiemy się klasyczną i najbardziej rozpowszechnioną odmianą tej zupy gotowaną z młodych buraków. Kolejnym zagadnienie jest jednak równie istotne - czy botwina i boćwina to to samo?
Przydatność na zupę wykazują oba rodzaje tego bogatego we właściwości odżywcze warzywa. Przede wszystkim trzeba podkreślić, że botwinka to:
Botwinka to przede wszystkim zupa z młodych buraków, która nieodłącznie kojarzy się z wiosennym jadłospisem. Czy jest jednak szansa, aby zachować jej smak na dłużej, choćby latem? Wszystko zależy od wybranego przez nas na taką zupę buraka. Liście i łodygi buraka ćwikłowego będą się nadawały tylko wiosną - później twardnieją i stają się łykowate. Burak naciowy (boćwina) zachowa odpowiednią miękkość i konsystencję dłużej.
Przepisy na botwinkę to pewne zróżnicowane wersje zupy, gdzie zawsze podstawowym składnikiem jest czerwony burak. Wyróżnia się odmiany z jajkiem, ale też z ziemniakami i dodatkiem innych warzyw. W bardziej nowoczesnej, orientalnej wręcz botwince możemy znaleźć imbir lub mleko kokosowe. Ponadto dodatkiem stać się może w zasadzie dowolny rodzaj mięsa. Przygotowanie klasycznej botwinki wymaga od nas zgromadzenia:
Botwinka musi być przygotowana z dużą starannością - najpierw dokładnie umyj więc wszystkie warzywa. Buraki, seler i marchewkę trzeba zalać gorącym bulionem i doprowadzić do wrzenia, później gotować jeszcze przez 30 minut. Botwinę trzeba dusić na niewielkim ogniu na maśle i odrobinie bulionu. Później trzeba zalać botwinę wcześniej przygotowanym wywarem z buraków, warzyw i bulionu. Dodać przyprawy i śmietanę.
Zobacz też: Lekkie spring rollsy - chrupiące warzywa w papierze ryżowym